Zapalenie zatok – jak rozpoznać i leczyć
Zapalenie zatok to nieprzyjemna dolegliwość, która najczęściej wiąże się z dużym dyskomfortem i zawsze wymaga pomocy lekarza. Przyczyny zapalenia zatok mogą być bardzo różne, ale zazwyczaj są one związane z infekcją wirusową, bakteryjną, albo grzybiczą. Niezależnie od przyczyn, chorobie towarzyszą z reguły dolegliwości bólowe, ropny katar, trudności z oddychaniem przez nos i ogólne obniżenie samopoczucia.
Spis treści
Czym jest zapalenie zatok?
Zatoki przynosowe są to przestrzenie wypełnione powietrzem, które łączą się bezpośrednio z jamą nosową. Zatoki pełnią bardzo ważną rolę w organizmie, chociaż do końca nie jest ona wyjaśniona. Na pewno zatoki mają swój udział w ogrzewaniu powietrza, którym oddychamy, a także w termoregulacji narządów zlokalizowanych w obrębie głowy. Często wskazuje się również na ich udział w procesach związanych z mową i słuchem. Mogą mieć też związek z węchem. Zapalenie zatok jest przypadłością, która u wielu osób powoduje nie tylko dyskomfort i ból, ale również pogorszenie słuchu i węchu, trudności z mówieniem i zmianę barwy głosu.
Zapalenie zatok jest skomplikowanym procesem – odpowiedzią organizmu na pojawienie się czynnika szkodliwego. Najczęściej jest to infekcja specyficznymi rodzajami bakterii, infekcja wirusowa, albo grzybicza. Zapalenie zatok może pojawić się również jako skutek osłabienia organizmu w czasie niegroźnych infekcji, jak na przykład zwykłe przeziębienie. Zdarza się też, że zapalenie zatok przynosowych jest efektem działania na nie szkodliwych środków chemicznych, albo ma podłoże autoimmunologiczne. Samo w sobie zapalenie jest procesem pozytywnym, którego celem jest obrona organizmu przed działaniem czynników szkodliwych.
Jak rozpoznać zapalenie zatok? Najważniejsze objawy
W kwestii takiej jak zapalenie zatok objawy są czymś, co może doprowadzić nas do szybszego, a zatem bardziej skutecznego skorzystania z pomocy specjalisty. Najszybciej pojawiającym się objawem są bóle zlokalizowane w okolicy zatok. Najważniejsze zatoki przynosowe to zatoki szczękowe, klinowe i czołowe. Zlokalizowane są po obu stronach nosa, po obu stronach u nasady nosa i na czole, nad oczami. Bóle w tych miejscach mogą świadczyć więc o pojawiających się problemach z zatokami. Jeżeli ból taki ma charakter przewlekły i nie mija po pewnym czasie, to należy koniecznie udać się do laryngologa, nawet jeżeli nie występują dodatkowe objawy. W przebiegu zapalenia zatok najczęściej dochodzi do powstania dużej ilości ropnej wydzieliny, która przedostaje się do jamy nosowej. Zapaleniu towarzyszy więc ropny katar i zatkany nos, który prowadzi do trudności z oddychaniem. W przebiegu choroby mogą pojawić się również nacieki do gardła, które wtórnie powodują jego podrażnienie i ból. Najczęściej występuje również gorączka.
Jak leczyć zapalenie zatok?
Przede wszystkim nie należy bagatelizować objawów. Wiele osób reaguje na wszelkie, tego typu dolegliwości tak, jak na zwykłe przeziębienie, które może być leczone samodzielnie w domu, bez pomocy lekarza. Przy przeziębieniu jednak nie występują bóle zatok, więc jeżeli się one pojawiają, to należy bezwzględnie udać się po pomoc. Stosuje się leki zmniejszające obrzęk błony śluzowej zatok, jamy nosowej i gardła. Bardzo często lekarze decydują się również na wprowadzenie antybiotykoterapii. Tak samo jak przy innych rodzajach zapalenia, należy zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu i zdrową, lekkostrawną dietę. W aptekach dostępne są również bez recepty środki zmniejszające negatywne objawy zapalenia, jak ból zatok, zatknie nosa i trudności z oddychaniem. Należy jednak pamiętać, że ich stosowanie nie może zastąpić leczenia zapalenia zatok pod kontrolą lekarza laryngologa.