Zdrowie i uroda

Zapalenie stawu skokowego – rozpoznanie, leczenie

Staw skokowy stanowi część ciała narażoną na dość łatwe powstawanie urazów i innych dolegliwości bólowych. Jedną z nich jest zapalenie stawu skokowego objawiające się przede wszystkim obrzękiem i bólem w tym miejscu. Do powstawania tego schorzenia mogą przyczynić się infekcje bakteryjne oraz wirusowe, urazy, wszelkie przeciążenia. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek symptomów wskazujących na problemy ze stawem skokowym należy jak najszybciej sięgnąć po pomoc lekarską. Jak leczyć zapalenie stawu skokowego? Po czym rozpoznać tę dolegliwość?

Zapalenie stawu skokowego – objawy

Zapalenie stawu skokowego objawia się, np.1:

  • wrażliwością na dotyk, tkliwością stawów,
  • zaczerwienieniem okolicy stawu,
  • dolegliwościami bólowymi,
  • ogólnym pogorszeniem samopoczucia,
  • obrzękiem oraz trudnościami w wykonywaniu ruchów, np. podczas skakania, chodzenia,
  • obrzękiem i ociepleniem chorego stawu,
  • ograniczoną ruchomością stawu.

Obrzęk stawów skokowych może być objawem schorzeń niezwiązanych bezpośrednio z jego dolegliwościami. Może świadczyć o poważnych zaburzeniach układu krążenia (kardiomiopatie, niewydolność, zakrzepica, żylaki), przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc, niedoczynności tarczycy czy niewydolności narządów wewnętrznych (nerek, wątroby) lub być skutkiem nadwagi lub powikłaniem terapii hormonalnej1.

Zapalenie stawu skokowego – przyczyny

Ból stawu skokowego związany z zapaleniem stawu skokowego może być spowodowany1:

  • urazami oraz przeciążeniami (zalicza się do nich, np. skręcenie, zapalenie kaletki stawu skokowego),
  • chorobami tkanki łącznej (reumatoidalnym bądź łuszczycowym zapalenie stawów, młodzieńczym idiopatycznym zapaleniem stawów),
  • martwicą aseptyczną (poprzez osłabione krążenie okolicy powierzchni stawowych stawu skokowego),
  • infekcjami bakteryjnymi lub wirusowymi poprzez rany otwarte (powstałe na skutek np. złamania, zabiegu chirurgicznego, ukłucia, ugryzienia),
  • infekcjami w przebiegu choroby zakaźnej (np. boreliozy, gruźlicy, kiły),
  • innymi chorobami zapalnymi (np. amyloidozą, wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego, chorobą Leśniowskiego-Crohna, dną moczanową).

Zapalenie stawu skokowego – leczenie

Leczenie zapalenia stawu skokowego jest kompleksowe i polega na odciążeniu chorego stawu do czasu ustąpienia symptomów zapalenia. W celu poprawienia krążenia używa się sprzętów zaopatrzenia ortopedycznego, np. miękką ortezę lub stabilizator. Lekarz również może zalecić antybiotyk na zapalenie stawu skokowego w formie doustnej lub zastrzyków domięśniowych. Specjalista rekomenduje także środki przeciwbólowe z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych.1   

Ponadto lekarz może podjąć się chirurgicznego oczyszczenia rany na stawie, gdy wywołuje ona zakażenie. Co więcej, pomoc w leczeniu stanowi kinezyterapia polegająca na wykonywaniu delikatnych ćwiczeń rozciągających tkanki miękkie, a także izomerycznych i pobudzających stymulację nerwowo-mięśniową. Wskazane jest również stosowanie zabiegów, które zmniejszają ból stawu skokowego, np. krioterapia, lasoterapia lub masaż tkanek miękkich.

Zapalenie stawu skokowego – domowe leczenie

Warto również sięgnąć po domowe metody na zapalenie stawu skokowego. Można w tym celu wykonywać zimne lub ciepłe okłady oraz zmniejszyć masę ciała (jeżeli to nadwaga jest przyczyną zapalenia) poprzez odpowiednią dietę i ćwiczenia. Z pewnością w złagodzeniu dolegliwości pomoże maść na zapalenie stawu skokowego1.

W przypadku miejscowego, objawowego leczenia bólu o łagodnym nasileniu można sięgnąć po Diky spray. Lek ten także można zastosować w terapii stanów zapalnycho znacznym nasileniu w obrębie małych i średnich stawów, a także struktur okołostawowych. W skład tego środka wchodzi diklofenak o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym2.

Bibliografia:

  1. Pełczewska A., Zapalenie stawu skokowego – przyczyny, objawy, leczenie, 2015.
  2. Witryna https://www.dikyspray.pl/, (dostęp: 20.03.2022).

Redakcja InfoMax

InfoMax to ludzie z pasją. Naszym codziennym zadaniem jest dostarczanie wiadomości i ciekawostek na różne tematy. W InfoMax uzyskasz informacje na interesujące Cię tematy, niezależnie od tego, czy szukasz informacji o dziecku, pracy, modzie czy zdrowiu.

Powiązane posty

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *