Wszywka alkoholowa – co to jest i jak działa?
Uzależnienie od alkoholu stanowi ogromny problem od niepamiętnych czasów. Bardzo duża ilość osób popada w uzależnienie od tej szkodliwej substancji. Dotyczy to nawet nastolatków, gdyż średni wiek inicjacji alkoholowej to aktualnie 12-13 lat! Ogromną większością wśród osób uzależnionych są mężczyźni, szacuje się, że to nawet około 80% całości. Według ostatnich szacunków aż kilkanaście procent społeczeństwa w Polsce jest uzależnione. Alkoholizm dotyczy wszystkich grup społecznych, nie jest to wbrew pozorom problem tylko ludzi mniej zamożnych. Walka z nim odbywa się przy pomocy psychoterapii i środków farmakologicznych. I właśnie o tym drugim sposobie powiemy teraz trochę więcej.
Co to jest wszywka alkoholowa?
Mimo iż głównym sposobem na leczenie alkoholizmu dalej pozostaje psychoterapia, to popularne od wielu lat są tak zwane wszywki alkoholowe. Przez wiele lat taka wszywka była znana w naszym kraju jako Esperal, ponieważ ten preparat był produkowany właśnie pod tą nazwą przez Warszawskie Zakłady Farmaceutyczne Polfa. Dlatego nazwa ta weszła do użytku codziennego jako synonim z wszywką. Ale czym tak naprawdę jest wszywka alkoholowa? Jest to środek farmakologiczny w postaci tabletki zawierającej substancję czynną o nazwie disulfiram. W trakcie zabiegu przeprowadzanego przez chirurga tabletki umieszczane są pod skórą pacjenta. Kiedyś umieszczano je na przykład w mięśniach brzucha, ale ponieważ osoby uzależnione, aby znów móc wrócić do picia, wydłubywały je, zmieniono miejsca wszczepu na trudniej dostępne. Aktualnie są to okolice łopatek lub na pośladku. Robi się to pod znieczuleniem miejscowym, więc sam zabieg jest praktycznie bezbolesny. Po takim zaszyciu tabletek rozpoczyna się stopniowe uwalnianie substancji czynnych do organizmu. Zabiegi takie przeprowadza Alkoklinika, mająca swoje oddziały w Stargardzie, Gryficach, Koszalinie, Kołobrzegu i Szczecinie. Szczegółowe informacje znajdziecie na ich stronie internetowej: https://alkoklinika.com
Jak działa wszywka alkoholowa?
Działanie wszywki opiera się na zaburzeniu procesu metabolizmu alkoholu w organizmie człowieka. W normalnych warunkach za ten proces odpowiada grupa enzymów o nazwie dehydrogenaza aldehydowa. Rozkładają one produkt powstający w trakcie tej reakcji – aldehyd octowy i przekształcają go w nieszkodliwy dla naszego organizmu kwas octowy. Aldehyd octowy odpowiada za wszystkie negatywne skutki działania alkoholu, czyli m.in. za kaca. Po wszyciu w ciało tabletki zaczynają uwalniać do krwiobiegu wyżej wspomniany disulfiram. Jest on inhibitorem dehydrogenazy aldehydowej, co oznacza, że hamuje on jej wydzielanie przez organizm. Efektem braku tych enzymów jest gromadzenie się aldehydu octowego w organizmie, a jest on kilkadziesiąt razy bardziej toksyczny niż sam alkohol. Powoduje to zespół objawów tzw. reakcję disulfiramową. Pierwsze objawy mogą wystąpić już nawet 10 minut po spożyciu alkoholu przez osobę z wszywką. Początkowo mogą być one delikatne i dość charakterystyczne dla spożycia alkoholu:
- Nudności
- Bóle głowy
- Wymioty
- Pocenie się
- Zaczerwienienia skóry, spowodowane rozszerzaniem się naczyń krwionośnych
Jednak z czasem mogą pojawić się dużo bardziej nieprzyjemne i groźne dla zdrowia skutki, takie jak:
- Zawroty głowy
- Zaburzenia rytmu serca (arytmie, kołatania)
- Duszności
- Problemy z oddychaniem
- Spadki ciśnienia
- W niektórych przypadkach może wystąpić nawet zawał serca
Zależnie od tego, jaką ilość alkoholu spożyje pacjent z wszywką, negatywne skutki mogą utrzymywać się nawet powyżej 10 godzin. Obecne na rynku wszywki zapewniają działanie do ośmiu miesięcy. W tym czasie zalecany jest absolutny brak kontaktu z alkoholem.
Po wszyciu tabletek z disulfiramem każdy kontakt z alkoholem może nieść za sobą nieprzyjemne konsekwencje. Nie wchodzi więc w grę spożywanie jakichkolwiek napojów alkoholowych, nawet niskoprocentowych. Zaleca się też całkowite unikanie produktów zawierających alkohol, takich jak syropy, płyny do płukania jamy ustnej, ocet czy niektóre sosy.
Najlepsze efekty daje połączenie wszywki alkoholowej z psychoterapią. Pozwala to na bezpośrednią kontrolę i pomoc specjalisty w każdym momencie walki z nałogiem, przez co szansa na pełny sukces rośnie znacząco. Aby przejść kwalifikację do zabiegu przeprowadzaną przez lekarza, należy przede wszystkim nie spożywać alkoholu w ciągu 24 godzin poprzedzających zabieg. Stosowanie wszywek jest też niezalecane u osób z uczuleniem na substancje czynne zawarte w tabletkach i u osób z poważnymi chorobami układu krwionośnego, oraz u kobiet w ciąży i będących w okresie karmienia.