W jaki sposób łagodzić objawy ospy wietrznej?
Ospa wietrzna to zakaźna choroba, za którą odpowiedzialny jest wirus ospy wietrznej i półpaśca VZV. Do zarażenia dochodzi zwykle drogą kropelkową. Wirus może być też przenoszony przez wiatr, skąd pochodzi nazwa choroby, którą wywołuje. Chorobotwórczy czynnik wnika do organizmu przez spojówki albo górne drogi oddechowe. Jakie są symptomy ospy wietrznej i jak można je złagodzić?
Spis treści
Jakie są objawy ospy wietrznej?
Początkowe symptomy choroby przypominają zwykłą grypę. Pojawia się ból głowy, złe samopoczucie i gorączka. Po około dwóch dniach występuje jednak charakterystyczna dla ospy wysypka. Pojawiające się plamki i grudki zamieniają się w pęcherzyki, a następnie w krosty, co trwa przez około tydzień. Wysypka jest obecna na całym ciele, nawet na skórze głowy. Ze zmianami skórnymi wiąże się uporczywe swędzenie. Drapiąc miejsca, w których odczuwa się świąd, można doprowadzić do nadkażeń bakteryjnych i w rezultacie do powstania blizn.
Farmakologiczne leczenie ospy
Widząc pierwsze objawy ospy wietrznej, należy szybko udać się do lekarza. Zaleci on określone leki na ospę pozwalające złagodzić dolegliwości i przyspieszyć leczenie choroby. W łagodniejszym przebiegu ospy wietrznej stosuje się leki przeciwgorączkowe oraz redukujące świąd skóry. Przy cięższych objawach w leczeniu choroby wykorzystuje się acyklowir. To substancja działająca przeciwwirusowo. Jeżeli dojdzie do powikłań w przypadku ospy, konieczna może być hospitalizacja. Najczęściej jednak wyleczenie następuje samoistnie. Trzeba mieć jednak świadomość, że wirus nie zostaje całkowicie wyeliminowany z organizmu. Pozostaje on obecny w ciele w stanie uśpienia. Może reaktywować się po wielu latach jako półpasiec.
Chociaż ospa wietrzna sama w sobie nie jest niebezpieczną chorobą, jej powikłania mogą być groźne dla zdrowia. Zaleca się jak najszybsze podjęcie leczenia, aby uniknąć nasilonych zmian skórnych i schorzeń będących rezultatem zaniedbań. Ospa wietrzna jest szczególnie niebezpieczna dla kobiet w ciąży, a także dla osób dorosłych, które nigdy jej nie przechorowały. Do powikłań ospy należą zapalenie płuc, ospowe zapalenie móżdżku oraz powikłania zakrzepowo-zatorowe.
Sposoby na złagodzenie świądu i przeciwdziałanie zaostrzeniu zmian
Ryzyko powstania nadkażeń bakteryjnych zminimalizuje unikanie drapania skóry. Ponadto zalecane są częste kąpiele, zmiany ubrania i pościeli. Dziecku chorującemu na ospę wietrzną warto obciąć paznokcie na krótko, a na noc zakładać mu na dłonie bawełniane rękawiczki. W przypadku uporczywie swędzących zmian skórnych ulgę może przynieść przecieranie krostek ręcznikiem zwilżonym w letnim naparze z rumianku. Zalecane są również kąpiele w rozcieńczonym nadmanganianie potasu. Wspomniane sposoby pozwolą złagodzić swędzenie zmian skórnych i będą przeciwdziałać ich drapaniu.
Gdy zaobserwuje się u siebie lub dziecka pierwsze objawy ospy wietrznej, należy niezwłocznie udać się do lekarza. Zaleci on postępowanie mające na celu łagodniejsze przejście choroby, zredukowanie świądu skóry oraz uniknięcie powikłań. Zazwyczaj ospa wietrzna ulega samoistnemu wyleczeniu. Nie oznacza to jednak, że schorzenie powinno być bagatelizowane, szczególnie biorąc pod uwagę zakaźność choroby oraz możliwość wystąpienia groźnych powikłań.