Udar mózgu a rehabilitacja
Udar mózgu jest nagłym rozległym uszkodzeniem ośrodkowego układu nerwowego. Ryzyko wystąpienia udaru mózgu zwiększa się po 60 roku życia. Jeśli leczenie i rehabilitacja zostaną wdrożone odpowiednio wcześnie możliwe jest znaczne zwiększenie szansy na zapobiegnięcie powikłaniom, jak również utrwaleniu się dysfunkcji. Na czym polega rehabilitacja po udarze?
Rehabilitacja poudarowa
Stan pacjenta i rozległość zmian chorobowych determinują przebieg rehabilitacji. Rehabilitacja zaczyna się już pierwszego dnia hospitalizacji. Ma ona na celu wspomagać stopniowy powrót do zdrowia oraz zapobiegać powtórnemu wystąpieniu udaru. Postępowanie lecznicze realizowane jeszcze podczas pobytu pacjenta w szpitalu ukierunkowane jest na przywrócenie sprawności niedowładnej strony ciała, zapobieganie wczesnym powikłaniom, jak również stopniową pionizację. Kolejny etap trwający od roku do 2 lat ma za zadanie przygotować pacjenta do możliwie samodzielnej egzystencji.
Należy pamiętać o tym, że o ile w przypadku osób młodych możliwy jest nawet całkowity powrót do pełnej sprawności, o tyle seniorzy powinni stosować ćwiczenia rehabilitacyjne do końca życia.
W rehabilitacji poudarowej wykorzystywana jest m.in. kinezyterapia, różne metody fizjoterapeutyczne, ćwiczenia funkcji poznawczych i terapia zajęciowa. Ma ona na celu przygotowanie pacjenta do powrotu do samodzielnego życia i opanowanie przez niego umiejętności wykonywania codziennych czynności w optymalny sposób. Można również stosować zabiegi fizykoterapii, takie jak magnetoterapia, masaż wirowy, krioterapia czy ultradźwięki jak również masaże klasyczne. W uzdrowiskach korzysta się także z okładów borowinowych czy parafinowych oraz kąpieli leczniczych.
Rehabilitacja po udarze dostępna jest m.in. w ofercie Medikar, placówki mieszczącej się na warszawskim Mokotowie. Tu pacjenci mogą również skorzystać z szeregu innych usług takich jak rehabilitacja kardiologiczna, fizykoterapia, rehabilitacja pocovidowa, masaże.
Rehabilitacja domowa to szansa na realizowanie planu rehabilitacyjnego z pomocą fizjoterapeuty w warunkach domowych. Mogą z niej korzystać również pacjenci po udarze mózgu.