Sprawdź, co pomaga na nietrzymanie moczu
Nietrzymanie moczu (NTM) to dolegliwość, której następstwa w negatywny sposób wpływają na jakość życia, znacznie ją pogarszając. Osoby zmagające się z tym problemem narażone są na towarzyszący im stale lęk przed znalezieniem się w kłopotliwej sytuacji. Obawy z tym związane odbierają im radość życia, zmuszając do rezygnowania z ulubionych aktywności. Bardzo często są też powodem ograniczenia relacji społecznych, a przez to poczucia osamotnienia. U pacjentów, u których w sposób niekontrolowany dochodzi do oddawania dużych ilości moczu, pojawia się też wstyd, który nie pozwala im skorzystać z pomocy. Tymczasem okazuje się, że z NTM można i należy walczyć. Co pomaga na nietrzymanie moczu? Sprawdźmy.
Czym jest nietrzymanie moczu?
Aby podjąć skuteczną walkę z NTM i móc wykorzystać to, co pomaga na nietrzymanie moczu, warto uświadomić sobie istotę tego problemu. Okazuje się bowiem, że pierwsze symptomy NTM często ze względu na brak świadomości są przez dłuższy czas bagatelizowane. Skutkuje to postępowaniem dolegliwości, która staje się w ten sposób trudniejsza do wyeliminowania.
Otóż mianem nietrzymania moczu określa się każdorazowe mimowolne jego upuszczenie. Dotyczy to także tych sytuacji, w których do niekontrolowanego wycieku moczu dochodzi rzadko, a ilość upuszczanego w ten sposób moczu ogranicza się do zaledwie kilku kropel.
Główną przyczyną utraty kontroli nad pęcherzem jest osłabienie siły mięśni dna miednicy, in. mięśni Kegla. Dochodzi do niego na skutek działania różnych czynników, wśród których wymienia się m.in.: naturalne procesy starzenia się organizmu, wytężony wysiłek fizyczny, ciążę i poród u kobiet oraz przerost gruczołu krokowego u mężczyzn. Do osłabienia mięśni Kegla przyczyniają się także przewlekłe choroby i schorzenia układu moczowego oraz przebyte operacje chirurgiczne.
Sposoby na nietrzymanie moczu
Kluczem do sukcesu w zwalczaniu nietrzymania moczu jest szybkie podjęcie właściwych metod leczenia. W zależności od charakteru czynnika przyczyniającego się do osłabienia siły mięśni Kegla mogą one polegać na farmakoterapii, ćwiczeniach wzmacniających oraz leczeniu operacyjnym. Warto jednak pamiętać o tym, iż nie zawsze zastosowanie powyższych metod umożliwia odzyskanie kontroli nad pęcherzem. Niekiedy stopień zaawansowania dolegliwości jest na tyle duży, iż można jedynie minimalizować jej skutki.
W tym zakresie poza wspomnianymi metodami leczenia bardzo dużą rolę odgrywa higiena intymna, polegająca na stosowaniu chłonnych produktów. Wkładki, bielizna chłonna oraz pieluchomajtki to artykuły higieniczne o zwiększonym stopniu chłonności przeznaczone dla osób z NTM. Ich stosowanie zapewnia skuteczną ochronę przed przeciekaniem i nieprzyjemnym zapachem, co z kolei pozwala zmniejszyć odczuwany dyskomfort. Rodzaj wybranego produktu powinien być dopasowany do indywidualnych potrzeb. W przypadku niewielkiej ilości upuszczanego mimowolnie moczu wystarczającą ochronę przed przeciekaniem zapewnią wkładki. Jeśli natomiast ilość oddawanego w sposób niekontrolowany moczu jest znaczna, wówczas należy sięgnąć po dyskretną bielizną chłonną lub pieluchomajtki.