Zdrowie i uroda

Okulary progresywne – ile kosztują i jak działają

Częstym problemem osób po 40. roku życia jest niewyraźne widzenie przedmiotów zarówno z bliskiej, jak i dalszej odległości. Przeważnie używają one wówczas dwóch par okularów- jednych ze szkłami do bliży i drugich – wyposażonych w szkła korekcyjne do dali. Takie rozwiązanie bywa uciążliwe, z uwagi na konieczność nieustannego noszenia obu rodzajów okularów przy sobie i potrzebę ciągłego ich zmieniania. Znacznie większy komfort zapewniają okulary progresywne, które rozwiązują jednocześnie problem krótko- i dalekowzroczności.

Dla kogo przeznaczone są okulary progresywne?

Okulary progresywne są dedykowane krótkowidzom, u których występuje jednocześnie wada wzroku zwana prezbiopią lub starowzrocznością. To naturalny proces charakteryzujący się gorszym widzeniem obiektów z bliskiej odległości w wyniku obniżenia się lub zaniku zdolności akomodacji oka. Prezbiopia pojawia się u osób po 40. roku życia, a ryzyko jej wystąpienia zwiększa się wraz z wiekiem. Według badania zrealizowanego przez agencję badawczą PBS w 2018 roku w Polsce z problemem tym zmagało się około 10 milionów osób. Ankietowani biorący udział w tym sondażu (wiek 40-55 lat) wśród najczęstszych ograniczeń związanych z prezbiopią wymieniali: brak możliwości odczytywania treści z bliska bez oddalenia tekstu od oczu, rozmazane widzenie tekstu na monitorze komputera lub ekranie telefonu komórkowego (np. wiadomości SMS) i kłopoty z odczytaniem menu w restauracji.

W jaki sposób działają soczewki progresywne?

Okulary progresywne wyróżniają się kompleksowym podejściem w zakresie korekcji wad wzroku. Posiadają one bowiem trójstrefowe soczewki, które umożliwiają wyraźne widzenie obiektów zlokalizowanych w różnych odległościach. Górna strefa pozwala na ostre dostrzeganie przedmiotów umieszczonych w dali, co jest pomocne np. podczas prowadzenia samochodu, czy oglądania programów telewizyjnych. Dolny obszar odpowiada za wyraziste widzenie z bliska, co przydaje się choćby przy czytaniu książki, gazety lub obsłudze smartfona. Centralną część soczewki stanowi tzw. strefa progresji, dzięki której możliwe jest optymalne widzenie odległości pośrednich, np. ekranu komputera lub deski rozdzielczej w aucie. Konstrukcję szkła progresywnego tworzy jeszcze umieszczona po bokach strefa peryferyjna, która nie ma jednak żadnego znaczenia na ostrość widzenia z jakiejkolwiek odległości. Z tego powodu producenci okularów starają się stosować w soczewkach jak najmniejszy obszar peryferyjny.

Ile kosztują okulary progresywne?

Okulary progresywne są droższe od typowych okularów korekcyjnych do bliży bądź dali. O końcowej cenie produktu decyduje kilka czynników, takich jak:

  • marka producenta
  • generacja zastosowanych soczewek
  • szerokość pola widzenia
  • koszt oprawek
  • obecność ewentualnych dodatków (np. filtry lub powłoka antyrefleksyjna)

Dolna kwota, jaką trzeba wydać na zakup okularów ze szkłami progresywnymi to 600 zł. Trzeba jednak zaznaczyć, że cena ta obejmuje najtańsze oprawki i soczewki starszej generacji. Wybierając modele z wyższej półki musimy być przygotowani na wydatek co najmniej 1500 zł. W przypadku doboru indywidualnych soczewek z szerszym kątem widzenia zapłacimy jeszcze więcej. Niemniej jednak komfort jaki zapewniają okulary progresywne warty jest ich ceny. Nie zapominajmy przy tym o ofertach promocyjnych, które często proponują salony optyczne.

Redakcja InfoMax

InfoMax to ludzie z pasją. Naszym codziennym zadaniem jest dostarczanie wiadomości i ciekawostek na różne tematy. W InfoMax uzyskasz informacje na interesujące Cię tematy, niezależnie od tego, czy szukasz informacji o dziecku, pracy, modzie czy zdrowiu.

Powiązane posty

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *