Nerwica lękowa – jak pomóc?
Strach i lęk to odczucia trudne do zdefiniowania. O ile strach dotyczy realnych zagrożeń, o tyle z lękiem mamy do czynienia w momencie gdy zagrożenie nie jest możliwe do określenia. Odczuwanie uporczywego, ciągłego lęku wraz z pojawiającymi się zaburzeniami emocjonalnymi i objawami psychosomatycznymi mogą świadczyć o tzw. nerwicy lękowej. O tym czym jest wspomniane zaburzenie oraz jak pomóc sobie lub innym kilka słów poniżej.
Czym jest nerwica lękowa?
Zaburzenia nerwicowe na tle lękowym to jedne z najczęściej diagnozowanych zaburzeń. Nerwicę lękową można określić jako stałe odczuwanie lęku, którego nie można przypisać do żadnego czynnika, jednak lęk ten nie znajduje ujścia i może stale narastać. U podłoża tej przypadłości bardzo często leży trauma z przeszłości bądź brak zaspokojenia potrzeb emocjonalnych w dzieciństwie. Nerwica lękowa może wywoływać objawy psychosomatyczne typu wrzody żołądka czy dysfunkcje innych narządów wewnętrznych.
Objawy nerwicy lękowej
Nie każde odczucie strachu czy lęku to zaburzenia. Stres w życiu codziennym jest praktycznie nieunikniony i jeżeli jest możliwy do opanowania to jego poziom jest stosunkowo bezpieczny. O problemie można mówić w momencie gdy poziom stresu i lęku jest paraliżujący i uniemożliwiający normalne funkcjonowanie. Aby mówić o diagnozowaniu nerwicy lękowej sytuacja, w której poziom stresu utrzymuje się ponad normę, a objawy psychosomatyczne pogłębiają się musi trwać przynajmniej 6 miesięcy. Jednak mimo to, warto skorzystać z pomocy psychologa i udać się na konsultację psychologiczną, nawet jeśli odczuwany lęk trwa krócej, a po prostu utrudnia codzienne życie.
Objawy nerwicy można podzielić na psychologiczne jak i fizjologiczne. Do tych pierwszych objawów zaliczają się m.in.:
- pozostawanie w stanie czujności;
- lęk przed brakiem kontroli;
- lęk przed śmiercią;
- niepokój, brak odprężenia;
- drażliwość, apatia.
Fizjologiczne objawy nerwicy lękowej to np.:
- przyśpieszone bicie serca;
- zwiększona potliwość;
- bóle brzucha;
- biegunki;
- drgawki;
- trudności z oddychaniem.
Leczenie i pomoc w nerwicy lękowej
Jedną z ważniejszych kwestii w przypadku leczenia nerwicy lękowej jest potraktowanie jej jako poważnego zaburzenia. Przede wszystkim nie można bagatelizować tej choroby, gdyż może ona prowadzić do poważniejszych zaburzeń i powikłań jak np. depresja, nałogi i uzależnienia czy w skrajnych przypadkach samobójstwa.
Bardzo trudne jest samodzielne leczenie nerwicy dlatego bardzo ważny będzie tutaj psycholog i jego profesjonalna pomoc. Osoba z zaburzeniami lękowymi może mieć problem z samodzielnym szukaniem pomocy i wtedy bardzo ważne jest wsparcie i pomoc najbliższych osób. W leczeniu nerwicy kluczową rolę odgrywa psychoterapia, dzięki której chory jest w stanie zrozumieć istotę swojego problemu, co jest ważne do wyeliminowania przyczyny zaburzeń.
Pomocą podczas psychoterapii może być także leczenie farmakologiczne, zwłaszcza wtedy, gdy chory odczuwa lęk tak silny, że nie jest w stanie uczestniczyć w psychoterapii.
Warto pamiętać, że pomoc psychologiczna nie jest powodem do wstydu i warto udać się do profesjonalisty, w momencie, kiedy odczuwany lęk jest nadzwyczaj wysoki i utrudniający codzienne życie.