Lekarz POZ. Kiedy może pomóc?
Lekarz POZ to lekarz, który ma z reguły pierwszy kontakt z pacjentem, gdy ten zgłasza się z dolegliwościami na tle zdrowotnym.
Podstawowa opieka zdrowotna
Każdy, kto jest ubezpieczony w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ), ma prawo do skorzystania ze świadczeń podstawowej opieki zdrowotnej, w której skład wchodzą:
- świadczenia profilaktyczne,
- świadczenia lecznicze,
- świadczenia diagnostyczne,
- świadczenia rehabilitacyjne,
- świadczenia pielęgniarskie.
W ramach ubezpieczenia w wybranej przez nas przychodni mamy prawo do wizyty, którą przeprowadzi lekarz POZ, pielęgniarka POZ bądź w przypadku kobiet w ciąży – położna POZ. Wybór konkretnej pielęgniarki, czy lekarza należy do pacjenta, wybór jest dobrowolny i wymaga jedynie złożenia odpowiedniej deklaracji w wybranej przez siebie przychodni. Ważnym aspektem jest fakt, że przychodnia, w której zamierzamy złożyć deklarację, nie podlega rejonizacji, czyli nie mamy obowiązku wyboru przychodni, która znajduje się najbliżej naszego miejsca zamieszkania. Należy jednak pamiętać, że lekarza, położną bądź pielęgniarkę POZ możemy bezpłatnie zmienić tylko trzy razy w roku, czwarta i kolejna zmiana to koszt 80 zł.
Podczas wyboru placówki warto zwrócić uwagę na kwestie związane z logistyką i wybrać taką placówkę, która jest połączona z laboratorium. Dzięki temu unikniemy podróży na linii przychodnia – laboratorium, a dodatkowo wyniki mogą zostać bezpośrednio przekazane do lekarza. Dużym atutem jest, gdy placówka jest bogata w różnych specjalistów oraz usługi typu: USG, RTG, EKG. To również pozwoli na zaoszczędzenie czasu i sprawniejszą wymianę danych między badaniami.
Jakie zadania ma lekarz POZ?
Lekarz POZ, czyli lekarz pierwszego kontaktu jest od tego, aby zająć się pacjentem w pierwszej kolejności, gdy ten się do niego zgłosi. Ich opieka jest w zakresie podstawowym, a w sytuacjach kryzysowych kierują oni do specjalistów adekwatnych do schorzenia. Jakie dokładnie ma zadanie lekarz POZ?
- udziela porad lekarskich i konsultacji medycznych,
- leczenie chorób, wprowadzenie leczenia farmakologicznego oraz monitoring nad nim,
- wystawianie dokumentów medycznych, takich jak e-Recepta, e-Zwolnienie, czy e-Skierowanie,
- prowadzi okresowe badania kontrolne,
- zajmuje się kierowaniem pacjentów na szczepienia ochronne i profilaktyczne,
- wykonuje zabiegi medyczne,
- zajmuje się profilaktyką osób w każdym wieku,
- kieruje na rehabilitacje bądź do ośrodków uzdrowiskowych,
- kieruje na badania laboratoryjne oraz EKG, USG, RTG,
- kwalifikuje do transportu sanitarnego,
oraz wiele, wiele innych. Lista usług, które może wykonać w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, jest długa i warto korzystać z tych usług, ponieważ dzięki profilaktyce można uniknąć wiele schorzeń i przykrości na tle zdrowotnym.
POZ a internet
Z racji pandemii COVID-19 musiało zostać wprowadzonych wiele nowych rozwiązań, które w dobie kryzysu związanego z dostępem do lekarzy w tym okresie, musiało usprawnić leczenie i nadzór nad chorymi. Tak też stało się z placówkami podstawowej opieki zdrowotnej, zostały one zobowiązane do zapewnienia przez pacjenta świadczeń w ramach podstawowej opieki zdrowotnej na odległość, czyli podczas teleporady bądź wizyt online.