Kosmetyki w… lodówce. Które z nich warto tam trzymać?
Sprawdzony krem do twarzy, markowy podkład lub tusze do rzęs potrafią kosztować wiele, dlatego dobrze jest wiedzieć, w jaki sposób je traktować, by długo cieszyć się ich właściwościami. Słyszeliście o dobrodziejstwach płynących z przechowywania wybranych kosmetyków w lodówce? Podpowiadamy, które produkty trzymać w niskiej temperaturze i jak wpływa to na ich skuteczność.
Spis treści
Przechowywanie kosmetyków a ich właściwości
Efektywność działania, wydajność oraz łatwość aplikacji – wszystko to ma znaczenie przy stosowaniu kosmetyków. Czy można na to wpłynąć we własnym zakresie? Bardzo dużą rolę odgrywa odpowiednie przechowywanie kosmetycznych preparatów, które nie powinno bazować na przypadku. Co najbardziej szkodzi kosmetykom, takim jak chociażby podkład do twarzy lub mleczko do ciała? Czynników jest co najmniej kilka.
Wysoka temperatura oraz światło zmniejszają stabilność zawartych w kosmetykach substancji, przyspieszając ich starzenie i redukując skuteczność. Niekorzystny jest także nadmierny kontakt z powietrzem, który wysusza kosmetyki i może wprowadzać do ich wnętrza szkodliwe drobnoustroje. Niebezpieczna jest też wilgoć powodująca pleśnienie produktów oraz stymulująca rozwój szkodliwych bakterii. Nieszczelne i mokre od wody opakowania kosmetyków oraz nieodpowiednia temperatura otoczenia to prosty przepis na to, by kosmetyk stracił dobroczynne właściwości.
Jak przechowywać kosmetyki?
Skąd wiedzieć, jak przechowywać np. serum do twarzy lub bronzer do ciała? Najlepiej upewnić się u źródła, czyli zerknąć na to, czy na opakowaniu nie widnieją wskazania producenta lub zakres temperatur, w których należy przechowywać produkt. Stosując kosmetyk, należy przestrzegać podanego na jego opakowaniu terminu ważności, jak również pilnować tego, by nie przekraczać okresu przydatności od dnia otwarcia kosmetyku. Tego typu graficzne oznaczenie ma zazwyczaj postać otwartego słoiczka z umieszczoną wewnątrz ilością miesięcy bądź nawet lat.
Dużą pomocą przy przechowywaniu kosmetyków mogą być specjalne pudełka lub wykonane z tworzywa organizery, których nie powinno się jednak ustawiać w pobliżu światła lub źródła ciepła. Nasłoneczniony parapet i okolice kaloryfera nie są dobrymi miejscami dla pielęgnujących preparatów. Wielu kosmetykom nie służy również łazienka, w której zasadniczo powinny znajdować się jedynie żele pod prysznic i mydła. Dlaczego? Panująca w łazience wilgoć, a często również wysoka temperatura powoduje psucie się produktów. W przypadku wielu kosmetyków lepszym wyborem będzie toaletka w sypialni, w której panuje optymalna pokojowa temperatura.
Które kosmetyki warto przechowywać w lodówce?
Niska temperatura wewnątrz lodówki nie tylko chroni żywność przed psuciem i obsychaniem, ale również idealnie sprawdza się w przypadku części kosmetyków. Które z nich umieścić w chłodziarce? Przede wszystkim – organiczne preparaty pozbawione konserwantów, które w pokojowej temperaturze szybko tracą swoje walory. Kosmetykami, dla których lodówka jest dobrym lokum, są także wodoodporne tusze do rzęs oraz produkty wzbogacone cennymi aktywnymi składnikami, takimi jak retinol, peptydy, kwasy oraz witaminy. W chłodzie należy przechowywać również maseczki w płachcie, a także krem pod oczy. Tego rodzaju kosmetyki obfitują we wrażliwe ingrediencje, a przy schłodzeniu zwiększają korzystne działanie na skórę, przyjemnie orzeźwiając oraz zmniejszając ewentualne zaczerwienienie lub opuchnięcie tkanek.
W Twojej lodówce nie ma miejsca na kosmetyki? Często podróżujesz i chcesz mieć pod ręką potrzebne preparaty? Aktualnie coraz bardziej dostępne stają się specjalne mini lodówki stworzone z myślą o kosmetykach. Tego typu akcesorium przypomina estetyczny kuferek, który można zasilać prądem z gniazdka sieciowego lub zapalniczki samochodowej. Takie rozwiązanie pozwala cieszyć się zaletami kosmetyków zawsze wtedy, gdy ich potrzebujesz.
Których kosmetyków nie przechowujemy w lodówce?
Jeśli zamierzasz przełożyć całą zawartość toaletki do lodówki, nie będzie to dobrym pomysłem. Niektórym kosmetykom nie służą niskie temperatury, które zmieniają ich konsystencję. W lodówce nie należy przechowywać preparatów o formułach zawierających oleje bądź woski w składzie. Wśród nich można wymienić silikonowe bazy oraz podkłady do twarzy, olejki do pielęgnacji włosów i ciała, korektory, a także lakiery do paznokci, błyszczyki i szminki.
Wyjątkiem są pomadki, które złamały się na przykład w wyniku zbyt mocnego dociśnięcia lub wysokiej temperatury. Wówczas należy czystymi dłońmi na nowo uformować kształt sztyftu, a następnie umieścić szminkę na kilka godzin w lodówce. Wartym uwagi urodowym trikiem jest także włożenie do chłodziarki miękkiej kredki do oczu, która nie daje się temperować, ponieważ jest zbyt miękka. Po schłodzeniu w prosty sposób będzie można ją zaostrzyć i narysować perfekcyjne kreski na powiekach.