Kiedy zdecydować się na znieczulenie stomatologiczne?
Duża grupa osób udaje się do stomatologa jedynie z tego powodu, iż na miejscu można skorzystać ze znieczulenia stomatologicznego. W ten sposób zostaną przeprowadzone wskazane zabiegi, a pacjent nie będzie odczuwał żadnego bólu i zadba o własne zęby. Godne podkreślenia jest to, że nie w każdym przypadku można zdecydować się na wspomniane znieczulenie. Decyzję w tej sprawie podejmuje stomatolog, który przed rozpoczęciem usługi przeprowadza z pacjentem wywiad lekarski.
Spis treści
Znieczulenie stomatologiczne – w jakich sytuacjach jest wskazane?
Znieczulenie stomatologiczne jest wskazane u wielu różnych pacjentów. Przede wszystkim stosuje się je w momencie, gdy pacjenci:
- nie chcą odczuwać bólu związanego z przeprowadzaniem usługi stomatologicznej,
- nie chcą odbierać większości wrażeń, które towarzyszą im w trakcie konkretnego zabiegu,
- są poddawani rozległemu leczeniu chirurgicznemu,
- są poddawani leczeniu interdyscyplinarnemu.
Bardzo często leczenie zębów pod narkozą jest realizowane również w przypadku osób, które nie są w stanie współpracować ze stomatologami na właściwym poziomie. Mowa tutaj o dzieciach, pacjentach zmagających się ze schorzeniami psychicznymi czy też osobach podatnych na odruchy wymiotne i z wadami wrodzonymi. Jak przebiega leczenie pod narkozą można przeczytać na stronie: https://www.ziemlewski.pl/oferta-zabiegi/znieczulenie-stomatologiczne/.
Leczenie zębów pod narkozą – kiedy nie można się na to zdecydować?
Kluczową informacją dla pacjentów jest to, że leczenie zębów pod narkozą nie zawsze jest możliwe. Istnieją pewne przeciwwskazania, co do stosowania narkozy. Wystarczy wspomnieć w tym miejscu o:
- schorzeniach systemowych,
- czynnych infekcjach,
- nadciśnieniu tętniczym,
- otyłości,
- miesiączce,
- ciąży,
- nadużywaniu alkoholu.
Najgroźniejsze są wspomniane na samym początku schorzenia systemowe, występujące u pacjentów należących do tzw. grupy ASA III (lub wyższej). W pozostałych przypadkach narkoza nie jest wskazana, ale ostateczną decyzję w tym zakresie będzie podejmował wykwalifikowany stomatolog. Są to tzw. przeciwwskazania względne.
Znieczulenie stomatologiczne – jakie korzyści z tego wynikają?
Nie da się ukryć, że znieczulenie stomatologiczne ma wielu zwolenników. Płyną z tego bardzo duże korzyści. Chodzi m.in. o większy komfort wśród pacjentów. Osoby narzekające na zły stan uzębienia chętniej wybierają się do stomatologa i poddają się zabiegom oraz kompleksowemu leczeniu.
Znieczulenie jest ułatwieniem nie tylko dla pacjentów, ale też dla samego stomatologa, który wszelkie usługi może przeprowadzić sprawniej, bezpieczniej i na wysokim poziomie. Dzięki znieczuleniu w jamie ustnej pacjenta zmniejsza się ilość śliny. Przydaje się to np. wtedy, gdy dentysta podejmie decyzję o założeniu plomby. Niektóre z zabiegów muszą być przeprowadzane w całkowicie suchym środowisku i nie pozostaje nic innego, jak zdecydować się na zastosowanie znieczulenia. Z kolei w przypadku poważniejszych zabiegów (np. usuwanie zębów i leczenie kanałowe) znieczulenie jest wręcz konieczne. Leczenie zębów pod narkozą doprowadza do czasowego zablokowania kanału sodowego (informacje o bólu nie są przekazywane bezpośrednio do mózgu).