Jak skompletować apteczkę na wyjazd?
Podczas pakowania torby na wyjazd nie można zapomnieć o zabraniu apteczki z najpotrzebniejszymi lekami i opatrunkami. Dzięki temu możliwe jest udzielenie pierwszej pomocy w sytuacji urazu lub nagłego zachorowania. Zobacz, co powinno znaleźć się w apteczce.
Spis treści
Jaką apteczkę na wyjazd kupić?
Na wyjazd najlepiej kupić pustą apteczkę niewielkich rozmiarów. Powinna zmieścić się ona do torby lub plecaka. Dzięki temu można mieć ją zawsze przy sobie. Skompletowanie apteczki na wyjazd nie jest dużym wydatkiem. Tania apteka internetowa oferuje wszystkie potrzebne leki i przybory w atrakcyjnych cenach. Warto zainwestować kilkanaście złotych, a dzięki temu zyskać spokój i pewność, że można udzielić pomocy sobie lub innym, gdy zajdzie taka potrzeba.
Leki przeciwbólowe
W apteczce nie może zabraknąć leków przeciwbólowych. Ból głowy, zęba lub mięśni i stawów może pojawić się w najmniej oczekiwanym momencie i skutecznie wykluczyć z codziennych aktywności, co w przypadku wakacji lub innego wyjazdu nie powinno mieć miejsca. Najlepiej kupić dwa różne preparaty: paracetamol oraz ibuprofen (lub inny niesteroidowy lek przeciwzapalny). Oba leki przeciwbólowe sprawdzają się też w przypadku gorączki.
Leki na biegunkę
Częstym objawem jest także biegunka. Wystarczy błąd dietetyczny, aby układ pokarmowy zareagował w taki sposób. Dolegliwość ta potrafi być bardzo dokuczliwa. Preparaty, które powinny znaleźć się w apteczce, mogą zawierać np. węgiel aktywny.
Elektrolity do picia
Z biegunką i wymiotami wiąże się znaczne ryzyko odwodnienia organizmu. Jest to stan zagrożenia życia. Dlatego osobie chorej warto podawać nie tylko wodę do picia, lecz także elektrolity. Mają one postać tabletek musujących do rozpuszczenia w wodzie lub napojów gotowych do spożycia.
Maść na ukąszenia
Osoby, które wybierają się w podróż na łono natury, powinny zaopatrzyć się w żel na ukąszenia owadów. Po kontakcie z komarem, mrówką lub innym owadem pojawia się zaczerwienienie, obrzęk i świąd skóry. Nieprzyjemne objawy mogą zostać złagodzone po zastosowaniu odpowiedniego preparatu. Jego działanie opiera się na aktywności osmotycznej oraz zdolności do usunięcia toksyn pochodzących od owadów. Osoby z alergią muszą dodatkowo pamiętać o zabraniu leków przeciwalergicznych.
Opatrunki i żele antybakteryjne
W apteczce nie może zabraknąć także:
- plastrów o różnym rozmiarze,
- jałowej gazy,
- bandaża elastycznego,
- żelu antybakteryjnego do oczyszczania ran.
Skaleczenia i urazy zdarzają się bardzo często. Ważne jest odpowiednie zabezpieczenie uszkodzonych tkanek, aby zmniejszyć ryzyko powikłań.