Inhalacje solą emską – poznaj właściwości i kiedy stosować ten rodzaj inhalacji
Sól emska to suchy, biały oraz jednorodny proszek, który cechuje słonawy smak. Składa się on z magnezu, chlorków sodu, węglanu sodowego oraz siarczanów. Mimo tego, że występuje w sypkiej postaci, to w możemy ją najczęściej zakupić w formie tabletek do ssania, lub takich, które rozpuszczają się pod wpływem wody.
Spis treści
Właściwości soli emskiej
Sól emska to produkt, który jest polecany w leczeniu kaszlu. Warto stosować ją zarówno w przypadku zwykłego przeziębienia, jak i zapalenia oskrzeli. Jest to jednak środek, który najlepiej sprawdza się w przypadku mokrego kaszlu. Dlaczego? Zmniejsza on lepkość pojawiającej się wydzieliny, zalegającej w oskrzelach i płucach, co prowadzi do znacznie prostszego odkrztuszania. Kiedy borykamy się z kaszlem suchym, również może nam pomóc. Nawilża naszą błonę śluzową oraz znacznie łagodzi suchość i uczucie drapania w przełyku. W związku z tym sól emska świetnie radzi sobie z objawami zapalanie gardła. Poleca się ją nawet osobom cierpiącym na kaszel palacza, czy alergikom.
Dodatkowo sól emska charakteryzuje się działaniem sekreto litycznym. Odpowiada ona za pobudzenie gruczołów naszej błony śluzowej, co skutkuje wydzielaniem rzadkiego śluzu. Ponadto znacznie zwiększa intensywność ruchów migawkowych, których zadaniem jest wychwytywanie zanieczyszczeń, pojawiających się w drogach oddechowych oraz usuwanie ich.
Na tym jednak nie kończą się zalety soli emskiej. Wykorzystuje się ją również do leczenia nadkwasoty czy zgagi. Jej działanie zobojętnia kwaśną treść żołądka, co skutkuje mniejszym oddziaływaniem kwasów trawiennych na przewód pokarmowy. Nawet jeśli dojdzie do cofnięcia treści żołądka, to nie doznamy uczucia podrażnienia czy zgagi.
Jak bezpiecznie stosować sól emską?
Największym plusem soli emskiej jest to, że w jej składzie spotkamy jedynie naturalne substancje. W tym specyfiku znajdziemy:
- Bromek,
- Wodorowęglan sodu,
- Siarczan sodu,
- Chlorek,
- Siarczan potasu,
- Dwuzasadowy fosforan sodu.
W tabletkach możemy znaleźć także benzoesan sodu. To między innymi on jest odpowiedzialny za działanie antyseptyczne i wykrztuśne. Znajduje się tam również kwas organiczny, dzięki któremu tabletki musują pod wpływem płynów.
Nie możemy jednak zapominać, że należy przyjmować ten farmaceutyk rozsądnie. Należy ściśle trzymać się dawek, jakie zostały podane na ulotce. Najlepszym rozwiązaniem jest zażywanie jednej tabletki do ssania co około 3-5 godzin. Nie należy także przyjmować tabletek przed snem, gdyż pobudzenie do wykrztuszania, nie jest wtedy pożądane.
Kobiety w ciąży przed rozpoczęciem kuracji powinny zasięgnąć opinii specjalisty. Jeśli lek zostanie przyjęty niewłaściwie, możemy doprowadzić do obrzęków i zatrzymania wody w organizmie. Kobiety spodziewające się dziecko powinny postawić na inhalacje czy płukanki na bazie soli emskiej. Zażywanie tabletek w tym okresie, może negatywnie oddziaływać na ich organizm.
W celu przygotowania inhalacji z soli emskiej należy zakupić specjalne ampułki, dzięki który będziemy mogli przyrządzić dany roztwór. 40 musujących tabletek to koszt około 8 złotych, jednak ampułki to koszt około 80 złotych za 20 sztuk. Takie środki możemy zakupić zarówno w aptekach, jak i w internecie. Warto również zainwestować w specjalne inhalatory – wapteka.pl.
Przeciwwskazania – sól emska
Mimo tego, że sól emska to całkowicie naturalny farmaceutyk, to są momenty, w których jej zażywanie może nam zagrozić. Nie powinny z niej korzystać osoby chore na:
- Krztusiec,
- Gruźlicę,
- Zapalenie opłucnej.
Jeśli jesteśmy nadwrażliwi na którykolwiek ze składników soli emskiej, również powinniśmy od niej stronić. W przypadku, gdy mamy wątpliwości czy zażywanie soli emskiej jest dla nas bezpieczne, należy skonsultować się z lekarzem. To on podejmie ostateczną decyzję, a my będziemy spokojni i zadowoleni.
Warto również przeczytać: Kosmetyki dla alergików – na co zwrócić uwagę?