Epilacja laserowa – niezawodny sposób na zbędne owłosienie
Usuwanie owłosienia laserem staje się coraz popularniejszą metodą depilacji, ale czy jest bezpieczne? Czy włoski znikają na zawsze? Czy zabieg można wykonywać u blondynek? Poznaj najważniejsze fakty na temat epilacji laserowej.
Spis treści
Czym różni się epilacja laserowa od innych metod usuwania owłosienia?
Epilacja laserowa, w odróżnieniu od innych metod depilacji, pozwala na pozbycie się zbędnego owłosienia na bardzo długi czas. Po wykonaniu pełnej serii zabiegów w wielu przypadkach można mieć problem z głowy na wiele lat. Czasem pojawiają się pojedyncze włoski, ale wówczas wystarczy wykonać zabieg przypominający, by dalej cieszyć się idealnie gładką skórą.
Jak to możliwe? Tradycyjne metody depilacji polegają na wyrywaniu lub przycinaniu włosów. Dlatego po takich zabiegach owłosienie szybko pojawia się ponownie. Z epilacją laserową jest zupełnie inaczej. Światło lasera oddziałuje na melaninę zawartą we włosie i wywołuje zjawisko fototermolizy (termicznej destrukcji). W rezultacie zniszczeniu ulega cały włos wraz z mieszkiem włosowym, więc nie jest możliwy jego ponowny wzrost.
Depilacja laserowa – czy to bezpieczne?
Energia lasera oddziałuje tylko na włosy. Tkanki otaczające zostają nienaruszone, zabieg jest więc całkowicie bezpieczny. Oczywiście istnieją pewne przeciwwskazania do zabiegu, m.in. ciąża i karmienie piersią, bielactwo, łuszczyca, epilepsja, nieustabilizowana cukrzyca, stymulator serca, nowotwory, zaburzenia krzepnięcia krwi, infekcje skórne, opryszczka, uszkodzenia skóry. Na zabieg depilacji laserowej nie powinny decydować się osoby ze świeżą opalenizną, przyjmujące leki i zioła światłouczulające oraz stosujące maści z retinoidami.
Jeżeli kosmetolog nie stwierdzi u Ciebie przeciwwskazań, bez obaw możesz pozwolić sobie na ten zabieg. Jeżeli na przykład masz problem z nadmiernym owłosieniem z powodu PCOS albo zmagasz się z wrastającymi włoskami, epilacja laserowa jest dla Ciebie wskazana. Poprawi kondycję Twojej skóry i zapobiegnie zapaleniom mieszków włosowych.
Depilacja laserowa a włosy blond
Co prawda większość laserów do depilacji działa głównie na ciemne włosy, jednak istnieją już też takie, które skutecznie i bezpiecznie usuwają zbędne owłosienie w przypadku jasnych, a nawet siwych włosów. Takimi urządzeniami do epilacji laserowej dysponują specjaliści z warszawskiej Kliniki Miracki. Laser Motus i Thunder to zaawansowane technologicznie urządzenia, które charakteryzują się wysoką absorpcją melaniny i potrafią wykrywać ją nawet w bardzo jasnych i cienkich włosach, gdzie występuje w bardzo niskim stężeniu. Lasery te można zastosować nawet u osób o ciemnej karnacji.
Ile zabiegów epilacji laserowej potrzeba dla optymalnych efektów?
Jak widać, zabiegi epilacji laserowej ewoluują. Usuwanie jasnych włosów, wcześniej niemożliwe, dziś nie stanowi problemu. Inaczej jest jednak z liczbą i częstotliwością zabiegów. Laserową depilację zawsze trzeba było powtarzać, ponieważ laser działa tylko na włosy w fazie anagenu. Włosy nigdy nie znajdują się w tej fazie jednocześnie. Oznacza to, że podczas jednego zabiegu można usunąć tylko około 30% owłosienia. Liczbę powtórzeń oraz częstotliwość laseroterapii ustala kosmetolog zgodnie z potrzebami danego pacjenta. Zwykle wykonuje się 4-8 zabiegów w odpowiednich odstępach:
- co 4 tygodnie dla twarzy,
- co 6 tygodni dla rąk, klatki piersiowej, pleców, brzucha i bikini,
- co 8 tygodni dla nóg.
Więcej na temat laserowego usuwania owłosienia dowiesz się od specjalistów z Kliniki Miracki w Warszawie i Katowicach – zapraszamy do kontaktu.