Endoproteza biodra
W dzisiejszych czasach, kiedy ruszamy się coraz mniej i spędzamy siedząc coraz więcej czasu, a do tego nasza dieta często nie jest odpowiednio zbilansowana i zdrowa, lekarze ortopedzi mają pełne ręce roboty. Coraz młodsze osoby zgłaszają się do ich gabinetów z bólami kręgosłupa czy stawów. Niestety, coraz częściej zapadamy na osteoporozę czyli odwapnienie kości. To właśnie ta choroba często stoi za zwyrodnieniami stawów, chociaż nie tylko ona. Kolana i biodra to stawy najbardziej narażone na ryzyka zwyrodnień. Ulegają urazom podczas uprawiania sportów i codziennego życia (złamaniom, zwichnięciom), zużywają się z wiekiem, cierpią na skutek przeciążenia nadmierną masą ciała oraz chorób genetycznych, zagrażają im też różne choroby jak dba moczanowa czy reumatoidalne zapalenie stawów. Jeśli rehabilitacja nie przynosi oczekiwanych skutków, lekarz w porozumieniu z pacjentem może podjąć decyzję o wszczepieniu endoprotezy. Coraz więcej osób, zwłaszcza w podeszłym wieku interesuje się możliwościami i korzyściami, jakie daje endoprotezoplastyka. Czy należy się jej bać?
Endoproteza – szansa na powrót do codziennej aktywności
Endoproteza biodra to dla pacjenta szansa na powrót do codziennej aktywności, a nawet uprawiania sportu. Osoby z endoprotezą jeżdżą na nartach, biegają, pływają, tańczą etc. Zwykle po pierwszych wynikach badań takich jak RTG czy rezonans magnetyczny pacjenci są zaniepokojeni degradacją chrząstki stawowej czy obecnością osteofitów. Jeśli stan pacjenta na to pozwala, wdraża się leczenie farmakologiczne i fizjoterapię, zabieg chirurgiczny zawsze jest ostatecznością.
Sama operacja trwa zwykle około dwóch godzin i polega na chirurgicznym usunięciu uszkodzonej struktury stawowej pacjenta i zastąpieniu jej protezą z tytanu. Po operacji pacjent niemal natychmiast – bo już po 24 godzinach – rozpoczyna rehabilitację, która zazwyczaj trwa 12-16 tygodni. Pacjenci, którzy żyją z tytanowym implantem w miejscu naturalnego stawu biodrowego często są wręcz zaskoczeni nowymi możliwościami, jakie dostali po operacji. Tytan, który jest trwalszy niż kość, nie ulega złamaniom ani degradacji, a sztuczny staw całkowicie przejmuje rolę naturalnego. Pacjenci mogą wrócić do preferowanego trybu życia, ważne, by nie zapominali o aktywności, wzmacnianiu mięśni i wizytach kontrolnych.