Badanie wzroku – częstotliwość, właściwości, zalecenia
Rutynowe badania kontrolne powinny być na porządku dziennym. Często jednak przypominamy sobie o nich dopiero wtedy, gdy dotyka nas jakieś schorzenie. Wówczas wizyta u okulisty jest już przymusem. Profilaktyka i regularne wizyty u specjalisty mogą pomóc w wykryciu chorób i wdrożenia odpowiedniego leczenia. Zaniedbanie może doprowadzić do nieprzyjemnych konsekwencji i postępujących chorób.
Badanie wzroku – rutynowa kontrola
Wizyta u okulisty powinna być rutyną. Niektórzy jednak odpuszczają sobie wizyty kontrolne ze względu na brak czasu i natłok codziennych obowiązków. Większość z nas udaje się do specjalisty dopiero wtedy, gdy wykryje u siebie jakieś problemy ze wzrokiem. Warto jednak, niezależnie od wieku pamiętać o wizytach kontrolnych u okulisty i okresowych badaniach wzroku. Takie badania powinny być przede wszystkim przeprowadzane u dzieci, u których prawidłowy rozwój musi być systematycznie kontrolowany, zarówno przez rodziców, jak i lekarzy. Nie oznacza to jednak, że tylko dzieci powinny regularnie badać wzrok. Dorośli także muszą pamiętać o badaniach.
Dzięki regularnym wizytom u okulisty, możemy mieć pewność, że nasz narząd wzroku jest w dobrej kondycji oraz nie pojawiają się żadne nieprawidłowości. Schorzenia takie jak nowotwory czy zaćma nie muszą dawać jasnych sygnałów, dlatego jeśli już ze wzrokiem dzieje się coś niepokojącego – może być już za późno. Bagatelizowanie nawet lekkich objawów może mieć znaczące skutki dla naszego narządu wzroku.
Kiedy pójść do okulisty?
Regularne wizyty u okulisty mogą zapobiegać pojawianiu się wad i chorób, związanych z narządem wzroku. Na badania profilaktyczne powinny zapisywać się przede wszystkim osoby, które posiadają genetyczne predyspozycje do tego, aby chorować na różnego typu choroby i wady wzroku. W natłoku codziennych obowiązków, zapominamy jednak o regularnych wizytach. Specjaliści wykorzystują w swoich gabinetach nowoczesny sprzęt, za pomocą którego szybko, łatwo i bezboleśnie mogą wykryć niepokojące zmiany, zachodzące w narządzie wzroku (Sprzęt dostępny jest np. Na stronie Medwil).
Jak często badać wzrok?
Przyjmuje się, że profilaktyczne badania okulistyczne powinny być przeprowadzane co dwa lata. Jest to jednak dolna granica – wizyty oczywiście mogą być częstsze. Zwłaszcza osoby, u których wykryta została wada wzroku, w celu jej kontrolowania, powinny bywać u okulisty częściej niż zdrowi.
Jeśli do Twojego okulisty, trzeba czekać długo na wizytę, można udać się do optometrysty, który również wykorzystuje profesjonalny sprzęt, jak np. tablice Shellena i także jest w stanie stwierdzić pojawiające się nieprawidłowości. Optometrysta zbada wzrok, dobierze pasujące szkła korekcyjne oraz stwierdzi, czy od ostatniej wizyty nie wykształciła się żadna nowa choroba.
Zaleca się, aby osoby chore na cukrzycę odwiedzały okulistę o wiele częściej niż zdrowi pacjenci.