Czy opakowania foliowe mogą być eko? Sprawdź!
Opakowania foliowe są cenione przede wszystkim za wszechstronność, wygodę użytkowania i przystępne ceny. Ostatnio jednak coraz częściej mówi się o konieczności odejścia od tworzyw i zastąpienia ich bardziej przyjaznymi dla środowiska materiałami. Nowoczesne technologie sprawiają jednak, że eko opakowania mogą być wykonane również z folii. Sprawdź, jak to możliwe!
Spis treści
Eko opakowania z folii – jak to możliwe?
W ostatnich latach opakowania z tworzyw sztucznych stały się synonimem degradacji i zaśmiecania środowiska. Powodem jest bardzo długi czas naturalnego rozkładu tradycyjnych tworzyw. Dlatego jeśli trafią na wysypisko (lub, co gorsza, np. do lasu czy zbiornika wodnego), nie znikną przez setki lat. Jednocześnie jednak to właśnie tworzywa są najbardziej praktyczne, jeśli chodzi o wiele typów opakowań. Dlatego opracowano technologie pozwalające produkować eko opakowania z plastiku!
Jak to możliwe? Istnieje kilka metod, dzięki którym powstają eko woreczki czy folie.
Eko opakowania z bio-polimerów
Eko worki na śmieci, reklamówki i różnego rodzaju opakowania foliowe można produkować np. z tzw. bio-tworzyw. Są one wytwarzane nie z polietylenu, polipropylenu czy innych syntetycznych polimerów, a z tzw. bio-polimerów pozyskanych z surowców roślinnych, np. celulozy czy zbóż. Uzyskany materiał ma właściwości bardzo zbliżone do folii z tworzywa sztucznego, a jednocześnie rozkłada się tak jak produkt roślinny.
Oksybiodegradowalne opakowania eko
Jeszcze nowocześniejszą metodą na eko-opakowania jest dodawanie do tworzyw sztucznych specjalnych substancji, takich jak d2w. Jest to technologia umożliwiająca oksybiodegradację tworzyw wyłącznie na dwutlenek węgla, biomasę oraz pierwiastki śladowe (bez innych pozostałości i bez wydzielania metanu). Dzięki niej powstają mocne i funkcjonalne arkusze, rękawy oraz worki eko, popularne reklamówki, a także opakowania na różnego rodzaju produkty.
Produkcja eko opakowań z regranulatu
Najprostszym sposobem na produkcję eko opakowań jest ponowne przetwarzanie już istniejących tworzyw. Dlatego coraz częściej można się spotkać z folią z regranulatu. Jest to bardziej przyjazna dla środowiska alternatywa dla tradycyjnych wyrobów z tworzyw. Właściwości takich materiałów zwykle nie odbiegają zbytnio od właściwości pierwotnego tworzywa.
Bio opakowania – zastosowanie
Jak widać, produkcja opakowań eko z tworzywa jest jak najbardziej możliwa. Tego typu technologie są dziś coraz szerzej stosowane, a w związku z tym coraz bardziej przystępne. Ceny eko opakowań spadają, a ich jakość się podnosi dzięki ciągłemu udoskonalaniu technologii produkcji. Gdzie się ich używa? Możliwości są praktycznie nieograniczone. Już dziś eko opakowania mogą być stosowane praktycznie tak samo jak „zwykłe” opakowania foliowe. Z biodegradowalnych tworzyw powstają między innymi:
- eko reklamówki na zakupy,
- eko opakowania jednostkowe i zbiorcze różnych produktów (także z nadrukiem),
- eko worki na żywność i produkty sypkie,
- eko worki na śmieci i psie odchody,
- eko foliopaki kurierskie (opakowania na przesyłki),
- inne opakowania jednorazowe.
Są dostępne praktycznie w dowolnych rozmiarach i wzorach. Można je produkować z folii o różnej grubości i pokrywać nadrukiem. Dzięki nim funkcjonalność, wygoda i ochrona środowiska nie muszą się wykluczać!