Yerba mate – konkurencja dla kawy
Yerba mate herbata to napar, po który sięgamy coraz chętniej. Ma właściwości pobudzające i lecznicze, a różnorodność aromatów pozwala znaleźć kompozycję idealną dla siebie. Oczywiście wpisuje się również w pewną modę i dlatego właśnie tak często można spotkać osoby z charakterystycznymi kubkami oraz słomkami. To ulubiony napój podróżników, sportowców, tych, którzy chcą żyć zdrowiej.
Yerba mate herbata dla każdego
Sama yerba mate herbata powstaje z liści i łodyżek Ostrokrzewu Paragwajskiego. To wiecznie zielone drzewo, które rośnie w Ameryce Południowej i tam właśnie jest najpopularniejsze. Do nas trafia pod postacią gotowych do zaparzania liści i gałązek. Po zebraniu są one sortowane, cięte, rozdrabniane, prażone, leżakowane, a na koniec ewentualnie aromatyzowane i mieszane z innymi ziołami. Różnorodność yerby sprawia, że zarówno ci, którzy rozpoczynają tę przygodę, jak i koneserzy nieco gorzkiego i intensywnego smaku, znajdą coś dla siebie. W modzie są klasyczne napary oraz te z naturalnymi dodatkami.
Yerba mate herbata wymaga odpowiednich akcesoriów. To właśnie sposób jej picia urasta do rangi pewnego rytuału, który wielu ludzi przyciąga. Niezbędne jest matero. To naczynie, które ma owalny kształt i oryginalnie powstaje ze świętego drzewa Palo Santo, choć oczywiście w sklepach można znaleźć dodatki produkowane z różnych materiałów. Niektórzy sięgają również po argentyńską tykwę z tykwy lub ceramiki bądź naczynia z rogu bydlęcego. Ważnym dodatkiem jest również bombilla. To długa rurka zakończona sitkiem. Dzięki niej można się cieszyć smakiem naparu bez ryzyka połknięcia pokruszonych liści i gałązek, które pływają na powierzchni herbaty.
Jak przygotować yerba mate?
W przypadku yerby niezwykle ważne jest nie tylko odpowiednie dobranie smaku i intensywności herbaty, ale również jej odpowiednie przygotowanie. Trzeba wsypać liście i gałązki między 1/4 a 3/4 wielkości kubka. Od tego zależy, jak mocny smak będzie. Warto także wziąć pod uwagę to, w jakim stopniu jest yerba mate herbata rozdrobniona. Całość zalewamy wodą o temperaturze między 70°C a 80°C. Następnie wystarczy włożyć bombillę i poczekać 5 minut, aż napar nabierze mocy. Charakterystyczną cechą yerby mate jest to, że można ją ponownie zalewać nawet kilka razy, tym samym da się pić jeden napar przez cały dzień. Do smaku tego napoju trzeba się przyzwyczaić, bo z początku może się wydawać gorzki, zielasty i mętny. Warto też znaleźć swoje ulubione mieszanki i potem eksperymentować z nowościami, gdy już będziemy wiedzieć, że yerba mate herbata stała się stałym elementem naszej codzienności.