Rodzaje olejów i płynów – jak zadbać o swój samochód?
Każdy sprzęt mechaniczny do sprawnego działania wymaga odpowiedniej konserwacji. Oprócz efektywności pracy konserwacja taka wpłynie również na długowieczność takiego urządzenia poprzez zniwelowanie szans na uszkodzenia. Ale jakie są rodzaje płynów i olejów oraz czym kierować się podczas ich wyboru?
Zastosowanie płynów i olejów
Oleje i płyny stosuje się praktycznie wszędzie. To właśnie dlatego ich asortyment jest naprawdę szeroki i jest z czego wybierać. Najpopularniejszymi produktami tego typu są:
- oleje biodegradowalne,
- oleje dla żeglugi,
- oleje do skrzyni biegów w samochodach,
- oleje do pił i kosiarek,
- oleje do pojazdów hybrydowych,
- oleje do pojazdów szynowych,
- oleje hydrauliczne,
- oleje przemysłowe,
- oleje silnikowe,
- smary dla przemysłu spożywczego,
- płyny do motocykli,
- płyny eksploatacyjne,
- środki myjące,
- i wiele więcej innych produktów.
Jak więc widać zapotrzebowanie na oleje i płyny jest naprawdę duże, a dostępna ich ilość jest naprawdę ogromna. Warto zatem zapoznać się z konkretnymi produktami, które przydadzą się akurat Tobie.
Jakie produkty do samochodu?
Myśląc o produktach, jakimi są oleje i płyny pierwsze skojarzenie to samochody. Jest to po części słuszne założenie, gdyż to właśnie motoryzacja ma największe zapotrzebowanie na tego typu produkty. Dbając o swój pojazd, przede wszystkim trzeba pamiętać o regularnych wymianach:
- płynów hamulcowych – płyn hamulcowy należy wymieniać mniej więcej co dwa lata,
- płynów chłodzących – w tym przypadku płyn taki warto wymienić, kiedy temperatura krzepnięcia jest zbyt wysoka, na oko dzieje się to po trzech latach,
- płynów wspomagania kierownicy – w zależności od samochodu wymienia się go co kilka lat lub tylko dolewa brakującą ilość,
- płynów do spryskiwaczy – warto wiedzieć, że istnieją zarówno zimowe, jak i letnie płyny do spryskiwaczy, które należy stosować zgodnie z danym okresem,
- olejów silnikowych – zużywają się one około po 40-60 tysiącach przejechanych kilometrów
- olejów do skrzyni biegów – w przypadku manualnych skrzyń biegów wymiana taka powinna mieć miejsce po około 80 – 100 tysiącach kilometrów, zaś w przypadku skrzyń automatycznych przedział ten może być mniejszy, bo waha się od 60 do 80 tysięcy kilometrów.
Zaniedbanie tych czynności może prowadzić do poważnych awarii, które w znacznym stopniu mogą obciążyć Twój budżet, a w niektórych przypadkach naprawa ich będzie po prostu nieopłacalna. Co więcej, systematyczna wymiana olejów i płynów eksploatacyjnych to również zwiększenie bezpieczeństwa na drodze. Samochód podczas jazdy będzie w stu procentach dostosowany do różnych warunków.