Motoryzacja

Czym są ładowarki teleskopowe i gdzie się je wykorzystuje?

Ładowarki teleskopowe pojawiły się na rynku w latach 70. XX wieku. Od tamtej pory są stale zmieniane i udoskonalane tak, aby móc spełnić rosnące oczekiwania użytkowników. Czym charakteryzują się te maszyny? Gdzie wykorzystuje się je najczęściej? I dlaczego nazywane są uniwersalnymi?

Ładowarki teleskopowe inaczej ładowarki ze zmiennym wysięgiem należą do kategorii wózków widłowych specjalizowanych. Tego rodzaju maszyny ułatwiają przenoszenie różnych ładunków na określone wysokości i odległości. Sprawdzają się zarówno na placach budowy, jak i w dużych gospodarstwach rolnych, w halach logistycznych czy w przemyśle drzewnym.

Jakie rodzaje ładowarek teleskopowych są dostępne na rynku?

Rodzaje ładowarek teleskopowych

Ze względu na rodzaj konstrukcji wyróżniamy ładowarki:

  • sztywne nazywane inaczej czołowymi z kabiną operatora umieszczoną nieruchomo na ramie maszyny i wysięgnikiem znajdującym się po prawej stronie pojazdu,
  • obrotowe z dodatkową głowicą, która pozwala na obracanie kabiny operatora i ramienia nawet o 360 stopni w stosunku do platformy.

Oprócz tego ładowarki różnią się między sobą udźwigiem, wysokością podnoszenia, mocą, wysięgiem poziomym, wymiarami, masą własną, napędem, kołami, sposobem jazdy oraz elementami dodatkowymi. Niektóre modele mają np. zamontowaną klimatyzację, szybkozłącze do osprzętu, podpory przednie, wstępne wodne podgrzewanie silnika czy amortyzację wysięgnika, czyli rozwiązania, które wpływają nie tylko na bezpieczeństwo pracy operatora, lecz także na jego komfort. Maszyny z różnorodnymi udogodnieniami ma w swojej ofercie m.in. firma Faresin (https://faresin.pl).

Dlaczego ładowarki teleskopowe to maszyny uniwersalne?

To, co wyróżnia ładowarki teleskopowe spośród innych maszyn, to ich wielozadaniowość. Dlaczego mówi się, że to urządzenia uniwersalne? Ponieważ można do nich dokupić i zamontować tak zwany osprzęt dodatkowy, zmieniając ich funkcjonalność.

O jakim osprzęcie mowa? M.in. o:

  • chwytakach,
  • łyżkach,
  • hakach,
  • kosiarkach,
  • zamiatarkach,
  • platformach roboczych,
  • pługach,
  • widłach itp.

Te elementy powodują, że ładowarka teleskopowa na czas wykonywania określonych zadań zmienia się np. w podnośnik koszowy albo wyciągarkę. Nie trzeba zatem inwestować w cały park maszynowy – wystarczy kupić ładowarkę i niezbędny osprzęt, a jedno urządzenie zastąpi kilka różnych.

Wykorzystanie ładowarek teleskopowych

Gdzie najczęściej wykorzystuje się ładowarki teleskopowe? W wielu różnych branżach. W budownictwie przydają się do podnoszenia ciężkich materiałów np. worków z cementem albo metalowych belek, rozładunku towarów oraz przewożenia ich z miejsca na miejsce. Mogą być również używane do prowadzenia prac konserwacyjnych, jeśli zamontuje się do nich platformę roboczą.

W logistyce umożliwiają załadunek paczek na samochody ciężarowe, transport towarów wewnątrz budynku, a nawet kompletację towarów, natomiast w rolnictwie pozwalają na zbiór owoców, koszenie traw, przewożenie worków typu big-bag i palet czy wykonywanie niezbędnych napraw.

Uwaga – do obsługi ładowarek teleskopowych należy mieć uprawnienia na wózki widłowe specjalizowane, czyli dawną kategorię I WJO.

Redakcja InfoMax

InfoMax to ludzie z pasją. Naszym codziennym zadaniem jest dostarczanie wiadomości i ciekawostek na różne tematy. W InfoMax uzyskasz informacje na interesujące Cię tematy, niezależnie od tego, czy szukasz informacji o dziecku, pracy, modzie czy zdrowiu.

Powiązane posty

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *