Co zrobić, gdy partner nie chce iść wspólnie na terapię par?
Kiedy rzeczy wydają się iść źle w twoim związku, łatwo jest czuć się przytłoczonym i samotnym. W chaosie życia, pary często stawiają swój związek na ostatnim miejscu, znajdując trudności w znalezieniu czasu dla siebie. Przy takich problemach bez wątpienia pomocna może okazać się terapia dla par – twierdzi psychoterapeutka z Centrum Nowa w Warszawie.
Terapia par to przestrzeń nie tylko do wspólnej pracy nad wyzwaniami, ale także do tego, by czuć się, że zbliżamy się do partnera poprzez wspólnie spędzony czas razem.
Ale co zrobić, jeśli twój partner nie chce się zgodzić na terapię par?
- Zacznij od ustalenia, dlaczego nie chce iść na terapię
Istnieje wiele powodów, dla których ktoś może nie chcieć iść na terapię. W tej sytuacji pierwszym krokiem powinno być wysłuchanie obaw partnera. Następnie można spróbować odpowiedzieć na niektóre z ich obaw.
- Twój partner postrzega terapię jako „karę”
Terapia nigdy nie powinna być czymś, czym grozi się partnerowi lub do czego zmusza się go poprzez postawienie ultimatum. To pewny sposób, aby uczynić z niej coś, co twój partner ma za złe i okaże się bezużyteczne. Jeśli czuje, że terapia jest karą, spróbuj przeformułować, dlaczego chcesz iść. Czasami po prostu bycie szczerym o tym, dlaczego chcesz iść, może pomóc im zrozumieć, dlaczego jest to dla ciebie ważne i jaki jest twój rzeczywisty cel.
- Nie chce powiedzieć obcej osobie o swoich problemach
Wiele osób nie lubi idei dzielenia się intymnymi tematami z obcą osobą. Wiele osób uważa, że konflikty i wyzwania w ich związku powinny być utrzymywane w prywatności. Jeżeli Twój partner tak właśnie się czuje, postaraj się go zrozumieć i być współczującym. Nie ma na tę kwestię szybkiego rozwiązania – ale jeśli uważasz, że twój partner zmaga się z byciem otworzeniem się na takie wyzwanie, najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić, jest bycie przy nim i danie mu przestrzeni.
- Partner nie chce być atakowany
Kiedy pary przychodzą po raz pierwszy, zazwyczaj mówią rzeczy pt. „cóż, gdybyś przestał robić to…” lub „Nigdy nie” – twierdzi psychoterapeutka z Centrum Nowa w Warszawie.
To nakłada winę na partnera. Nikt nie chce być atakowany – zwłaszcza przy obcej osobie. Staraj się pamiętać, że celem terapii nie jest tylko wyładowanie swoich żalów. Jest nim uzyskanie pomocy.
Jeżeli borykasz się z niechęcią partnera do psychoterapii par, istnieją jeszcze inne wyjścia z tej sytuacji. Jeśli tak się dzieje, że mimo naszych najlepszych intencji druga strona nadal nie chce skorzystać z terapii par, zawsze pozostaje Tobie możliwość pracy nad związkiem na spotkaniach indywidualnych. Psychoterapia indywidualna często przynosi bardzo dobre rezultaty.