Jak założyć mały browar?
Lokalne browary przeżywają dzisiaj prawdziwy rozkwit. Fani piwa coraz częściej sięgają bowiem po kraftowe trunki, a nie pierwsze lepsze alkohole ze sklepowej półki. Doceniamy wyjątkowy smak piw kraftowych, a także ich niepowtarzalne aromaty. Nic zatem dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się na założenie własnej wytwórni piwa. Jak uruchomić lokalny browar? Na to pytanie odpowiadamy w naszym artykule.
Spis treści
Browar – czym się zajmuje, jakie są rodzaje?
Technicznie rzecz biorąc browar jest zakładem produkcyjnym specjalizującym się w wytwarzaniu piwa. Ten trunek jest natomiast najczęściej spożywanym, a jednocześnie najstarszym napojem alkoholowym na świecie. Wyjątkowa kompozycja wody, słodu, chmielu oraz rozmaitych dodatków sprawia, że piwo ma wierne grono fanów. Kiedyś uważano je za dość pospolity trunek. Dzisiaj do oceny jego walorów smakowych i zapachowych przykłada się natomiast tyle wagi, co podczas degustacji najbardziej szlachetnego gatunku wina. Rzecz jasna browar browarowi jednak nie równy. Zupełnie inaczej oceniane są piwa kraftowe, a inaczej te komercyjne. Oczywiście z korzyścią dla tych pierwszych. Decydując się na założenie małego browaru trzeba zatem stawiać właśnie na odpowiedni smak, wygląd i aromat produkowanego piwa. Tylko dzięki niemu będzie można bowiem wybić się na rynku, na którym rośnie coraz większa konkurencja.
Browary restauracyjne i typowe browary lokalne
Mały browar może przybrać natomiast dwie postacie. Dzisiaj na rynku funkcjonują bowiem klasyczne lokalne browary, jak i browary restauracyjne. Te drugie łączą typową działalność gastronomiczną z małym zakładem produkującym piwo. Z reguły ta produkcja nie odbywa się na jakąś szczególnie dużą skalę. Najczęściej chodzi o maksymalnie kilka tysięcy hektolitrów piwa rocznie, które sprzedawane są w samej restauracji oraz ewentualnie dystrybuowane wśród klientów i w kilku lokalnych sklepach. Ta niszowość paradoksalnie sprawia jednak, że takie piwo staje się silniej pożądanym towarem. Chętnie sięgają po nie chociażby turyści, którzy chcieliby zabrać ze sobą do domu wspomnienie wakacji. Z drugiej strony możemy mieć do czynienia z lokalnym browarem, który współpracuje z większą siatką restauracji albo okolicznych sklepów. Lokalny browar częściej również niż jego komercyjny odpowiednik sprzedaje piwa niepasteryzowane i niefiltrowane, co bardzo podoba się koneserom złocistego trunku.
O czym należy pamiętać zakładając browar?
Zakładając lokalny browar należy przede wszystkim pomyśleć o podstawowych kwestiach technicznych. Piwo jest wyrobem akcyzowym, a zatem możliwość jego produkcji i sprzedaży uzależniona jest od uzyskania stosownego zezwolenia. Należy rozpocząć od zezwolenia na powołanie składu podatkowego. Skład podatkowy to miejsce określone w zezwoleniu wydanym przez właściwego naczelnika urzędu skarbowego, w którym określone wyroby akcyzowe są magazynowane, produkowane, przeładowywane, wprowadzane lub wyprowadzane w procedurze zawieszenia poboru akcyzy. Uzyskanie tego zezwolenia uzależnione jest natomiast od spełnienia pięciu przesłanek. Osoba starająca się o ten dokument musi po pierwsze prowadzić co najmniej jeden rodzaj działalności produkcyjnej polegającej na produkcji, przeładowywaniu lub magazynowaniu wyrobów akcyzowych. Po drugie być podatnikiem podatku od towarów i usług. Po trzecie być podmiotem, którego działalnością kierują osoby nieskazane prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo przeciwko wiarygodności dokumentów, przeciwko mieniu, przeciwko obrotowi gospodarczemu, przeciwko obrotowi pieniędzmi i papierami wartościowymi lub przestępstwo skarbowe. Po czwarte złożyć zabezpieczenie akcyzowe. Po piąte natomiast posiadać tytuł prawny do korzystania z miejsca, w którym ma zostać powołany skład podatkowy. Lokalny browar można prowadzić w dowolnej formie prawnej – jednoosobowej działalności gospodarczej, spółki cywilnej, jawnej, komandytowej, komandytowo-akcyjnej, z ograniczoną odpowiedzialnością, akcyjnej albo prostej spółki akcyjnej.