Jak stworzyć eko biuro?
Świadomość ekologiczna rośnie – coraz więcej osób interesuje Cię filozofią zero waste, zastanawia się, jak ograniczyć produkcję śmieci i emisję szkodliwych gazów do atmosfery oraz żyć w zgodzie z naturą. Los naszej planety nie jest Ci obcy? Podpowiadamy, jak stworzyć eko biuro.
Spis treści
Ekologiczne biuro – dlaczego warto żyć w zgodzie z naturą?
Ekologia jest nie tylko modna, ale i opłacalna. Dbanie o środowisko naturalne to trend, który warto pielęgnować, ponieważ to właśnie od nas samych zależy przyszły los Ziemi. Zastanawiasz się, dlaczego warto tworzyć ekologiczne biuro? Zmiany wprowadzone w wystroju i codziennym funkcjonowaniu firmy to nie tylko wyrażenie osobistych poglądów, ale także możliwość budowy pozytywnego wizerunku w oczach otoczenia. Kontrahenci i potencjalni Klienci coraz częściej zwracają uwagę na stosunek poszczególnych firm do środowiska. Sięgają po produkty lub decydują się na współpracę, gdy marka jest odpowiedzialna. Budowa ekologicznego wizerunku sprawi, że Twoja firma zdobędzie dodatkowe uznanie.
Na eko biuro składa się wiele procedur i wyborów, które jednocześnie przekładają się na firmowy budżet. Oszczędność energii pozwala nie tylko nie nadszarpywać niepotrzebnie surowców kopalniach oraz zmniejszać emisję szkodliwych gazów, ale i poczynić oszczędności w codziennych rachunkach przedsiębiorstwa. Zaprojektowanie wnętrz w zgodzie z naturą pozytywnie wpłynie na klimat panujący w gabinetach, co poprawi samopoczucie pracowników, zniweluje u nich poziom stresu. Dzięki temu wydajność pracy wzrośnie, a firma będzie postrzegana na rynku jako bardziej przyjazna.
Nowoczesne meble biurowe – wybieraj tylko te z odpowiednim certyfikatem
Wprowadzenie świadomości ekologicznej do biura należy rozpocząć już od aranżacji wnętrz. Bardzo ważny jest dobór materiałów wykończeniowych oraz wyposażenia. Warto postawić na naturalne, ekologiczne surowce. Drewniane podłogi sprawią, że firmowe wnętrza będą kojarzyć się z naturą, nabiorą większej przytulności i stylowego charakteru. Nowoczesne meble biurowe powinny spełniać odpowiednie normy. Ważny jest dobór biurek, foteli, szaf, szafek i regałów na dokumenty pod kątem bezpieczeństwa, funkcjonalności oraz ergonomii pracy.
Gdy chcesz zaprojektować ekologiczne biuro, zwróć uwagę na certyfikaty. Sięgaj po meble drewniane, ponieważ to właśnie ten surowiec jest uznawany za najbardziej ekologiczny. Drewno jest naturalne, stanowi zasób odnawialny i ulega biodegradacji (do utylizacji tworzyw sztucznych trzeba zużyć ogromne pokłady energii). Lasy są najbardziej złożonym ekosystemem lądowym na naszej planecie, stwarzają miejsce do życia dla wielu organizmów żywych (od bakterii oraz po świat fauny i flory).
Wybór mebli drewnianych do biura musi być odpowiednio przemyślany. Gdy zależy Ci na ekologii, sięgaj po wyroby pochodzące z polskich gatunków drzew oraz posiadające znak potwierdzający, że zostały pozyskane z miejsc dbających o racjonalną gospodarkę leśną. Drewno egzotyczne bardzo często jest pozyskiwane z tropikalnych lasów deszczowych, prowadzi do dewastacji tych ogromnych „zielonych płuc” naszej planety. Transport surowca z drugiego końca świata wiąże się także z bardzo dużą emisją CO2 do atmosfery. Zwróć uwagę, czy nowoczesne meble do biura posiadają znak Oko-Control. Potwierdza on, że meble są przyjazne dla środowiska i nie szkodzą człowiekowi.
Ważne międzynarodowe i zagraniczne znaki eko to również:
• stokrotka/margerytka – jest to znak 19 grup produktów ekologicznych z terenu Unii Europejskiej (w naszym kraju nadawany przez Polskie Centrum Badań i Certyfikacji),
• fair trade – znak potwierdzający standardy ekologiczne,
• łabędź – znak ekologiczny nadawany w Skandynawii,
• sokół – znak ekologiczny nadawany w Szwecji,
• FCS – znak potwierdza, że drewno nie pochodzi z gospodarki rabunkowej.
Zaproś rośliny do biura
W eko firmie nie powinno zabraknąć roślin. Pozwalają one nadać wnętrzom bardziej przytulnego i przyjaznego charakteru. Rośliny do biura doskonale przełamują nowoczesne, nieco surowe aranżacje. Zieleń nawilża powietrze, oczyszcza go z zanieczyszczeń (m.in. kurzu czy fal emitowanych przez sprzęt elektroniczny) i tworzy mikroklimat przyjazny dla człowieka. Z tego powodu nie warto rezygnować z powiewu natury w firmowych wnętrzach. Bliskość przyrody doskonale wpływa na samopoczucie. Badania udowodniły, że przebywanie w otoczeniu zieleni koi stres i nerwy, sprzyja koncentracji oraz przyswajaniu nowej wiedzy.
Zastanawiasz się, jak wkomponować większą ilość roślin do firmowych wnętrz? Doskonałym rozwiązaniem będą modne ogrody wertykalne. Pionowe zielone ściany to nowoczesne kompozycje, które pozwalają wprowadzać zieleń do pomieszczeń, a jednocześnie nie zajmują zbyt dużo miejsca. Bardzo ciekawe rozwiązanie oferuje firma 4Nature System. Umożliwia ona wynajem roślin (https://4naturesystem.com/pl/zielone-sciany-abonament-ogrody-wertykalne-biuro). Usługa ma postać subskrypcji, która pozwala szybko stworzyć zdrowe i ekologiczne środowisko pracy oraz zyskać piękną dekorację firmowych wnętrz (bez konieczności samodzielnej pielęgnacji zielonej ściany). Wystarczy, że wybierzesz jeden z trzech dostępnych pakietów (różniących się powierzchnią i ilością roślin), a 4Nature System zaprojektuje i wdroży zieleń w Twojej firmie. O rośliny do biura nie musisz się martwić – w cenie miesięcznego abonamentu otrzymasz serwis pielęgnacyjny i techniczny.
Eko biuro – zadbaj o szczegóły
Gdy chcesz, aby Twoje biuro było ekologiczne, zadbaj o szczegóły organizacyjne i budowę świadomości wśród pracowników:
• kupuj papier w 100% pochodzący z makulatury i dbaj o jego oszczędność podczas drukowania lub kserowania (drukowanie dwustronne, mniejsze czcionki i marginesy, słabsza jakość wydruków roboczych itp.),
• sięgaj po ekologiczne artykuły biurowe,
• zastanów się nad elektroniczną archiwizacją i przepływem dokumentów,
• dbaj o oszczędność energii (zamontuj energooszczędne żarówki, wyłączaj niepotrzebne reklamy świetlne, wyłączaj komputery w czasie dłuższych przerw w pracy, optymalnie ładuj urządzenia mobilne, nie pozostawiaj urządzeń w trybie czuwania, zamontuj przy oświetleniu czujniki ruchu),
• zaprojektuj wnętrza z prawidłowym dostępem do naturalnego oświetlenia,
• pamiętaj o segregacji odpadów,
• zapewnij pracownikom dystrybutory wody lub filtry w miejsce wody butelkowanej.