Czym należy się kierować przy wyborze odpowiedniego magazynu dla swojej firmy?
Jeśli firma potrzebuje powierzchni do składowania różnych towarów, to może zdecydować się na magazyny do wynajęcia, co pozwoli zaoszczędzić czas i pieniądze. Obecnie wybór jest ogromny, więc nie ma problemu z dopasowaniem obiektu do potrzeb i możliwości danego przedsiębiorstwa, specyfiki prowadzonej działalności. Przy wyborze magazynu należy mieć na uwadze nie tylko jego lokalizację, ale też szereg innych elementów. Konieczne jest dokładne przeanalizowanie umowy przed jej podpisaniem, przyjrzenie się standardowi obiektu i oferowanym udogodnieniom.
Spis treści
Co jest istotne przy wyborze magazynu dla firmy?
Przeglądając magazyny na wynajem, należy skupić się przede wszystkim na lokalizacji. Najlepszym rozwiązaniem będzie wybranie obiektu położonego blisko siedziby firmy, co przełoży się na oszczędność czasu i pieniędzy na dojazdach. Istotne jest to, aby mieć zapewniony swobodny dostęp do infrastruktury transportowej. W zależności od tego, jakie ma być przeznaczenie magazynu, wybór padnie na nieco inny typ powierzchni. Jedne firmy szukają obiektu do składowania towarów, z kolei drugim zależy na prowadzeniu produkcji. Podczas wybierania powierzchni magazynowej należy mieć na uwadze rodzaj działalności firmy i sieci dystrybucji. Położenie magazynu i jego skomunikowanie ma ogromny wpływ na przepływ towarów do odbiorców. Każdemu przedsiębiorcy zależy na tym, aby wszystko przebiegało sprawnie, ograniczając do minimum ponoszone koszty. Jeśli firma zajmuje się produkcją, to warto skorzystać ze stref ekonomicznych. Można wybrać gotową powierzchnię magazynową lub zdecydować się na bank ziemi dewelopera z obiektami w atrakcyjnych lokalizacjach.
Czym kierować się przy wyborze powierzchni magazynowej?
Istotną kwestią przy wyborze magazynu jest określenie jego optymalnej powierzchni, mając na uwadze potrzeby firmy i jej plany biznesowe. Magazyn nie może być zbyt mały, ale nie ma też sensu przesadzać z jego metrażem, aby nie płacić za nieużywaną powierzchnię. Jeśli wystarczające będzie do dziesięciu metrów kwadratowych, to warto wynająć magazyn w budynku typu multi-customer. W przypadku firm mających większe wymagania, potrzebujących wielkopowierzchniowego magazynu, funkcjonalnego obiektu z licznymi udogodnieniami, najlepiej sprawdzi się wariant BTS lub BTO. Magazyny BTS to opcja przeznaczona dla klientów ceniących sobie indywidualne podejście, w pełni dopasowaną ofertę do ich potrzeb i wymagań. Właścicielami tego typu obiektów są deweloperem, a inwestorzy wynajmują je na określony czas.
Z kolei inwestycja BTO dotyczy budowy nieruchomości, która stanie się własnością klienta. Magazyn może zostać wybudowany na działce dewelopera lub w lokalizacji wskazanej przez inwestora. Istotne jest również określenie czasu trwania najmu. Wpływa on na wysokości czynszu, podobnie jak lokalizacja magazynu. Zasada jest taka, że najbardziej opłaca się wynajem długoterminowy, bo można wynegocjować korzystniejsze warunki finansowe. Niezwykle wygodne dla firmy będzie powierzenie zarządzania powierzchnią magazynową deweloperowi, co pozwoli skupić się na prowadzonej działalności zamiast na dbaniu o utrzymanie powierzchni w nienagannym stanie.