Jakie sznurki do makramy wybrać? Przedstawiamy ich krótką charakterystykę
Pytanie o to, jakie sznurki do makramy są najlepsze, jest często spotykanym dylematem wśród osób zainteresowanych wyplataniem tego typu ozdób. Jak się okazuje, idealny sznurek to ten, który przynosi radość i przyjemność tworzenia. A wybierać można spośród wielu rodzajów, od bawełnianych zaczynając przez jutowe.
Makrama – a cóż to takiego?
Zanim jednak przejdziemy do charakterystyki poszczególnych sznurków do makramy, warto przedstawić – zwłaszcza niewtajemniczonym, czym jest ów makrama. Najogólniej mówiąc, to starożytna sztuka ręcznego wiązania bawełnianych sznureczków, która swoje korzenie posiada w Babilonii i Asyrii. Do Europy przywędrowała w okresie średniowiecza, aby pięknie wyplatanymi dekoracjami zdobić wnętrza najzamożniejszych osób. Dziś na nowo święci triumfy, co ważne – będąc na wyłączność dla każdego, kto ceni niepowtarzalne i ręcznie wykonywane dekoracje. Wytrawni mistrzowie tej sztuki potrafią tworzyć oryginalne kwietniki, abażury, łapacze snów, lampy, a nawet urokliwe firany, wprowadzając do wnętrza powiew przytulnego klimatu w stylu boho.
Jak zacząć tworzyć?
Do wyplatania pięknych dekoracji nie potrzeba wielu narzędzi. Tak naprawdę, najważniejszą rolę odgrywa sznurek do makramy, albowiem to on jest głównym bohaterem tworzonych ozdób. Największą popularnością w tym zakresie cieszy się naturalny sznurek bawełniany, który powszechnie używa się do wszelkiego rodzaju ozdób handmade. Jego podstawowym atutem jest fakt, że nie rozplątuje się na końcach, nie pruje i nie strzępi, dzięki czemu okazuje się strzałem w dziesiątkę dla osób dopiero rozpoczynających swoją przygodę z makramą. Występuje w kilku grubościach do wyboru, przez co można go swobodnie dopasować zarówno do posiadanych umiejętności, jak i rodzaju wyplatanych dekoracji. Bawełniane sznurki do makramy mogą również występować w kolorowym wariancie, czego najlepszym przykładem są modele barwione. Jako alternatywę warto również wskazać sznurki skręcane, których największym atutem są wdzięczne frędzelki. To, co różni je od plecionych to fakt, że z łatwością można je rozczesać, uzyskując tym samym bujne wykończenie ręcznie wyplatanej dekoracji. Nie obędzie się jednak bez mankamentów. Skręcane sznurki do makramy mogą utrudniać pracę, zwłaszcza przy wykonywaniu projektów o skomplikowanym splocie. Wszystko przez rozplatające się jego końcówki, które niewprawionym osobom mogą przysporzyć nie lada trudność. Alternatywą dla bawełnianych sznurków są te produkowane z juty. Dość sztywne, ale ogólnodostępne i tanie. Podobnie jak bawełniane, występują w naturalnym i kolorowym wariancie.