Nauka

Fiszki czy aplikacja? Poznaj „wspomagacze” nauki języków!

Dawniej do nauki języków obcych głównie wykorzystywało się papierowe podręczniki i zeszyty ćwiczeń. Takie „klasyczne” materiały są wartościowe, dlatego oczywiście powinno się nimi wspierać, ale warto sięgać też po ciekawsze rozwiązania. Podpowiadamy, w jaki sposób można urozmaicić naukę języków!

Popularne „wspomagacze” nauki języków – co wybrać?

Współcześnie osoby uczące się języka obcego mają ogromny wybór pomocy naukowych. Wśród nich można wymienić propozycje multimedialne, ale też „analogowe”, które pomimo swojej prostej formy w wielu przypadkach są niezwykle skuteczne. Do najczęściej wybieranych rozwiązań zaliczają się:

  • fiszki – w wersji tradycyjnej są to niewielkie karteczki, na których z jednej strony zapisane jest słowo w języku obcym, a na drugiej jego tłumaczenie. Można kupić gotowy zestaw albo samodzielnie go przygotować. Pomagają zapamiętać nowe wyrażenia i zwroty;
  • aplikacje multimedialne – aktualnie ma się do wyboru ogrom aplikacji darmowych i płatnych, dostępnych na komputer oraz urządzenia mobilne. Oferują szeroki wybór zadań, wykorzystując elementy gamifikacji. Można w nich znaleźć ćwiczenia gramatyczne / leksykalne i fiszki, ale też mini-gry czy zagadki;
  • gry towarzyskie – istnieje sporo zabaw, które przy okazji wspomagają naukę języka. Świetnym przykładem jest Taboo, czyli odmiana kalamburów, w których trzeba coś opisać, ale nie można używać wyrażeń z listy słów zakazanych;
  • materiały wideo – na kanale YouTube można znaleźć wiele przydatnych nagrań, które wyjaśniają np. główne zasady gramatyczne, pomagają ćwiczyć wymowę itp.

Czym wspierać się podczas nauki języka obcego?

Naukę warto wspierać poprzez stały kontakt z językiem. Jest to bardzo proste, a do tego przyjemne. Wystarczy słuchać odpowiednich zespołów, czytać książki, oglądać filmy, włączać kanały informacyjne albo podcasty itp. W ten sposób ćwiczy się rozumienie tekstu czytanego oraz ze słuchu, przy okazji utrwalając sobie ortografię i prawidłową wymowę.

Bardzo ważnym elementem nauki języka obcego jest też praktyka. W Sieci bez trudu da się znaleźć partnera do konwersacji – poprzez e-maile, na czacie lub wideo-rozmowy. Wystarczy zapisać się do specjalnej grupy np. na Facebooku czy Discordzie albo skorzystać z dedykowanego social media, jak np. HelloTalk.

Jakie dodatkowe pomoce do nauki obcego języka są najlepsze?

Trudno wskazać, które dodatkowe pomoce są najlepsze. Kwestia ta jest bardzo indywidualna, ponieważ istnieją różne sposoby uczenia się. Jedni są bardziej wzrokowcami, inni słuchowcami, a pozostali – kinestetykami. Dobrze jest wypróbować wiele różnych opcji.

Często jednak okazuje się, że nawet z najlepszymi materiałami trudno jest zmotywować się do regularnej pracy. Wtedy najrozsądniej jest zapisać się na zajęcia, a takie dodatki traktować jedynie jako urozmaicenie. Pomoc doświadczonego lektora i poczucie obowiązku potrafią skutecznie zachęcić do działania.

Potrzebujesz profesjonalnego wsparcia w nauce? Szkoła języków obcych Lincoln oferuje szeroki wybór kursów stacjonarnych i online. Wybierz zajęcia dla siebie!

Redakcja InfoMax

InfoMax to ludzie z pasją. Naszym codziennym zadaniem jest dostarczanie wiadomości i ciekawostek na różne tematy. W InfoMax uzyskasz informacje na interesujące Cię tematy, niezależnie od tego, czy szukasz informacji o dziecku, pracy, modzie czy zdrowiu.

Powiązane posty

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *