Co warto wiedzieć o papai?
Jeszcze kilka lat temu papaja była owocem trudno dostępnym na rodzimym rynku. Dziś leży na półkach w każdym markecie, a z jej dobrodziejstw możemy korzystać każdego dnia. Owoc wyglądem przypomina gruszkę, smakiem zaś zbliżony jest do mango i melona. Skórka jest niejadalna, z kolei nasiona są pieprzne i gorzkie.
Jak jeść papaję?
Przede wszystkim należy określić, czy owoc jest już dojrzały. Gdy skóra jest zielona i twarda to znaczy, że potrzebuje jeszcze czasu. Kiedy na skórce pojawiają się żółte lub pomarańczowe przebarwienia i owoc robi się miękki to znak, że możemy przystąpić do degustacji. Po umyciu papai należy obrać ją z niejadalnej skórki. Następnie należy wydrążyć nasiona i miąższ. Pokroić w kostkę lub w słupki i… smacznego!
Papaję można jeść na surowo, uprzednio skrapiając ją sokiem z cytryny. Można ją również przetwarzać na różne sposoby. Nadają się jako dodatek do soków, sorbetów, sałatek, deserów. Jednak to nie koniec. Owoc idealnie podkreśla smak mięs. Dodatkowo posiada enzym, który powoduje, że mięso mięknie podczas przyrządzania. Jadalne są również pestki. Ich charakterystyczny pieprzny smak nadaje się do przyprawiania potraw. Można je suszyć lub jeść surowe. Są często dodawane do suplementów diety.
Kurczak, owoce morza, gulasz i potrawy pikantne świetnie komponują się z papają. Sprawdzi się również jako element dekoracyjny do deserów, gdyż kolorystycznie tworzy egzotyczny klimat.
Właściwości zdrowotne papai
Jak większość owoców również i papaja to niezastąpione źródło witamin i dobroczynnych składników. Zawiera flawonoidy, głownie luteinę i beta – karoten. To także źródło witaminy A oraz C. Papaina – wspomniany enzym zmiękczający mięso, pomaga trawić białka, dzięki czemu korzystnie wpływa na układ trawienny. Witamina A oraz luteina wpływa na ostrość widzenia i działa profilaktycznie w przypadku tzw. kurzej ślepoty. Witamina C z kolei neutralizuje działanie wolnych rodników, buduje naszą odporność i działa przeciwzapalnie. Papaja zawiera potas, który wpływa na pracę mięśni i odpowiada za ciśnienie krwi. Zawiera również magnez oraz wapń. Wszystko to wpływa na pracę układu nerwowego i mięśniowego, oraz dobroczynnie działa na zęby i kości. Zawartość błonnika powoduje uczucie sytości i pomaga w walce ze zbędnymi kilogramami. Reguluje zaparcia i jak twierdzą naukowcy, łagodzi bóle menstruacyjne.
W dawnych czasach wykorzystywano papaję do leczenia wrzodów żołądka.
Papaję wykorzystuje się również w kosmetyce. Dodaje się ją do szamponów, kremów i balsamów. Pomaga odzyskać blask włosom i dodaje im objętości. Kremy i balsamy z papają wygładzają, nawilżają i ujędrniają skórę. Owoc nadaje się świetnie jako składnik maseczki, którą możemy przygotować sami w domu. Wystarczy rozetrzeć owoc na papkę, nałożyć na twarz i spłukać po 10 minutach.
Więcej informacji: https://www.etio.pl/jedzenie/jak-jesc-papaje
Papai says:
Papaja to owoc zdrowy, należy jednak pamiętać, żeby nasion nie spożywały kobiety w ciąży (co do dojrzałego owocu nie ma takich przeciwwskazań).
lara says:
Czasami męczą mnie zaparcia i wtedy jem nasina chia i błonnik witalny. Jak to nie pomaga to aplikuję sobie czopek Eva/qu.
Estela says:
podobnie jak nie słyszałam że papaja regukuje trawienie, nie słyszałąm o tych czopkach, ale mamod pewnego czasu mega problem z zaparciami, więc zapaewne wypróbuje działanie i papai i tych evaqu, jak to się mówi, tonący brzytwy się chwyta..