Prymitywizm w malarstwie – czym się charakteryzuje?
Jednym z najpopularniejszych kierunków w sztuce jest prymitywizm. Tego typu obrazy doskonale prezentują się na ścianach – zarówno we wnętrzach nowoczesnych, jak i nieco bardziej klasycznych. Czym charakteryzuje się ten nurt? Na to pytanie odpowiadamy w naszym artykule.
Spis treści
Czym jest tak zwana sztuka naiwna?
Prymitywizm niejednokrotnie określany jest również jako sztuka naiwna. Jego cechą charakterystyczną jest bowiem to, że obrazy tworzone są przez artystów nieprofesjonalnych albo na takie stylizowane. Poszczególne dzieła wyglądają trochę tak, jakby namalowały je dzieci, ale właśnie w tym tkwi ich urok. Ten kierunek pojawił się w sztuce we Francji pod koniec XIX wieku. Do dzisiaj jednak wielu artystów korzysta z tego nurtu oraz w ten sposób tworzy swoje dzieła. Przedstawione na obrazach prezentujących styl prymitywizmu postacie i krajobrazy są zatem najczęściej nieco zniekształcone, zdeformowane. Wyrażają też pewien, subiektywny punkt widzenia. Poza tym malując tego typu obrazy korzysta się z prostych technik.
Najbardziej znani malarze prymitywiści
Najbardziej znanym przedstawicielem prymitywizmu jest niewątpliwie Henri Rousseau. To właśnie od niego wszystko się bowiem zaczęło. Sławę zyskał przede wszystkim dzięki obrazowi „Celnik”, przedstawiającego mężczyznę z pędzlem i sztalugą, z krajobrazem nadrzecznego miasta w tle. Potem Henri Rousseau tworzył też inne dzieła. Często przewijał się w nich motyw lasu lub dżungli. Obrazy te były malowane z bardzo dużą precyzją oraz delikatnie geometrycznym stylu. Dzieła tego malarza charakteryzują się nadto żywymi, często wręcz przejaskrawionymi kolorami oraz grubymi konturami. Spośród polskich twórców nurtu prymitywizmu należy natomiast wymienić Nikifora Krynickiego, Teofila Ociepka oraz Karola Kostura. Znany jest przede wszystkim ten pierwszy. To łemkowski malarz, który nie był szczególnie doceniony za życia. Uważano go za niepełnosprawnego intelektualnie. A jednak po latach jego obrazy zyskały światową sławę.
Gdzie takie obrazy sprawdzą się najlepiej?
Prymitywizm, a właściwie dzieła wykonane w tym nurcie sprawdzą się w wielu przestrzeniach. Takie obrazy można powiesić chociażby w salonie, w gabinecie, a nawet w korytarzu. Najlepiej prezentują się we wnętrzach klasycznych lub urządzonych w stylu vintage – pełnych starych mebli oraz ozdobnych dodatków. Prymitywizm dobrze też współgra z pomieszczeniami urządzonymi w stylu prowansalskim lub rustykalnym. One bowiem mają w sobie tę samą swojskość i prostotę, co obrazy Rousseau albo Nikifora.