Gryfy olimpijskie – podstawowe wyposażenie siłowni
Treningi siłowe wymagają zastosowania różnego typu akcesoriów i narzędzi, które urozmaicą bądź zintensyfikują ćwiczenia. Dużym zainteresowaniem cieszą się gryfy olimpijskie. Czym charakteryzują się te sprzęty? Do czego się przydają?
Spis treści
Czym są gryfy olimpijskie?
Gryf olimpijski to drążek, zwany często po prostu prętem, stanowiący niezbędny element sztangi. Zakłada się na niego obciążenia, co sprawia, że sprzęt do ćwiczeń staje się kompleksowy. Średnica gryfu wynosi zazwyczaj od 25 do maksymalnie 55 mm. Im średnica jest większa, tym wyższa jest też zazwyczaj wytrzymałość sprzętu.
Klasyczne gryfy olimpijskie męskie to popularne sztangi, których długość wynosi 2,2 metra, a waga ok. 20 kilogramów. Są one dostępne także w wersjach damskich, których długość jest mniejsza (2,1 metra), podobnie jak waga (15 kilogramów). Sprzęty te są zakończone tulejami obrotowymi.
Gryf olimpijski – charakterystyka
Dobrej klasy olimpijskie gryfy to solidne i wytrzymałe sprzęty, wykazujące bardzo dobrą odporność na wyginanie i rozciąganie. Najczęściej są wyposażone w warstwę ochronną, chociaż modele wykonane ze stali nierdzewnej nie potrzebują dodatkowej ochrony. Ponadto cechują się brakiem nacięć na powierzchni, co wpływa na lepszą wytrzymałość konstrukcji. Nacięcia mogą bowiem, po dłuższym okresie użytkowania, powodować pęknięcia gryfu.
Zalety gryfu olimpijskiego
Gryfy olimpijskie, takie jak np. https://be-active.pl/pol_m_silownia_Gryfy-157.html to sprzęty o wielu zaletach. Praktyczne pręty zapewniają pewne i stabilne chwytanie gryfu rękoma podczas ćwiczeń, co przekłada się na bezpieczeństwo korzystania. Stanowią one również najbardziej profesjonalny i solidny sprzęt spośród różnych rodzajów gryfów. Charakteryzują się najlepszą jakością. Sprawdzają się zarówno u bardzo doświadczonych, zaawansowanych sportowców, jak i osób, które dopiero stawiają swe kroki w tej dziedzinie sportu. Minimalizują ponadto ryzyko porysowania gryfu przez talerze.
Gryfy tego rodzaju znacząco ułatwiają podnoszenie większych ciężarów. Nadają się znakomicie do ćwiczeń i rzeźby górnych partii mięśni przedramion, ramion, a także klatki piersiowej. Specjalna konstrukcja prętów sprawia, że sprawdzają się w przypadku kulturystów, jak również osób, które na co dzień podejmują inne rodzaje aktywności fizycznej.
Gryfy znajdują zastosowanie na profesjonalnych siłowniach, ale można je z powodzeniem wykorzystywać w warunkach prywatnych, np. na siłowniach domowych. Są dostępne w różnych długościach, z różną średnicą i wagą wynoszącą od 11 do 20 kilogramów, co pozwala na łatwe dopasowanie sprzętu do indywidualnych wymogów i potrzeb.