Gaśnice w budynkach. Jak utrzymać je w dobrej kondycji?
Gaśnice to podstawowe narzędzia przeznaczone do walki z ogniem. Można je spotkać w każdym budynku użyteczności publicznej, zakładzie pracy, hotelu, a także pojazdach. Ich obecność to nie tylko przejaw zdrowego rozsądku, ale również wymóg prawny, mający na celu zapewnić maksymalny stopień bezpieczeństwa w przypadku wybuchu pożaru. W jaki sposób zadbać o to, aby gaśnice były zawsze gotowe do działania?
Spis treści
Regularne przeglądy – rzecz najważniejsza
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz.U. 2010 nr 109 poz. 719) właściciele budynków są zobowiązani, aby gaśnice były poddawane przeglądom technicznym i konserwacji zgodnie z polskimi normami oraz wedle zaleceń producenta. Rozporządzenie określa również, że czynności te powinny być przeprowadzane nie rzadziej niż raz w roku, co określa regularność, z jaką należy zadbać o konserwacje gaśnic. W tym celu niezbędne jest wynajęcie fachowców, takich jak serwis gaśnic w Warszawie – tylko autoryzowani specjaliści mogą przeprowadzać tego typu zadania i zalegalizować urządzenie na kolejny rok.
Konserwacja podstawowa i rozszerzona, a może remont – co warto wiedzieć o stanie gaśnic?
Kontrola urządzeń przeciwpożarowych rozpoczyna się na długo przed przybyciem specjalistów. Użytkownicy budynku powinni raz na kwartał samodzielnie wykonać inspekcję wzrokową, która ma za zadanie sprawdzić, czy gaśnica:
- znajduje się na właściwym miejscu;
- posiada czytelną instrukcję obsługi oraz oznaczania dotyczące typu środka gaśniczego;
- nie jest w widoczny sposób uszkodzona lub zdekompletowana;
- nie przecieka;
- posiada plomby, a wskaźniki informują o właściwym poziomie ciśnienia oraz innych parametrów działania.
W zależności od potrzeb, budynek może być wyposażony w różne rodzaje gaśnic, jednakże praktycznie we wszystkich przypadkach przeglądy i podstawowa konserwacja musi odbywać się co roku, natomiast konserwacja rozszerzona lub remont ma miejsce co pięć lat – po każdej z tych czynności następuje również ponowne napełnienie gaśnicy. Wyjątkiem są urządzenia proszkowe typu X, które mogą przechodzić remont co 15 lat, choć wymiana środka gaśniczego wciąż powinna odbywać co 5 lat.
Konserwacja podstawowa to zestaw wykonywanych rokrocznie czynności, które pozwalają określić, czy gaśnicza spełnia normy użytkowania. Należą do nich:
- oględziny korpusu, węża, dyszy, wskaźników ciśnienia, uszczelek oraz urządzeń do uruchamiania gaśnicy;
- kontrola masy dwutlenku węgla, ciśnienia i proszku gaśniczego – lub jego wymiana w razie potrzeby;
- inspekcja instrukcji, etykiety konserwacji oraz wieszaka.
Konserwacja rozszerzona wykonuje powyższe czynności z uwzględnieniem wnętrza korpusu, gdyż w ramach serwisowania gaśnica jest opróżniana, co pozwala nie tylko wymienić środek gaśniczy, ale również sprawdzić działanie urządzenia. Z kolei procedury remontowe zakładają rozmontowanie gaśnicy na części, poddanie ich testom ciśnieniowym i wymianę elementów, które nie przeszły pomyślnie kontroli. Tylko regularne wykonywanie tych czynności pozwala utrzymać gaśnice w dobrym stanie i zagwarantować, iż w momencie pożaru zadziałają one prawidłowo.