Awarie maszyn do lodów – jak sobie z nimi radzić?
Niezawodność to bardzo ważna cecha każdej maszyny do lodów. Gdyby urządzenie zepsuło się w środku sezonu, przestój naraziłby Cię na poważne straty finansowe. Co zatem zrobić, gdy już dojdzie do awarii i jak zapobiegać jej powstaniu? Sprawdź.
Spis treści
Na jakie awarie są narażone maszyny do lodów?
Maszyny do lodów są urządzeniami przystosowanymi do bardzo intensywnej pracy. To istotne zwłaszcza w środku lata, gdy – przy dobrym marketingu i jeszcze lepszej jakości zmrożonego deseru – do Twojego lokalu mogą się ustawiać długie kolejki. Mimo to, nawet najlepszy sprzęt może być narażony na usterki.
Jakie naprawy maszyn do lodów są najczęściej potrzebne? Zazwyczaj psują się takie elementy jak:
- systemy chłodzenia – szczególnie w najbardziej upalne dni wakacji,
- silnik oraz inne elementy układu napędowego,
- płytki sterujące, czyli elektronika,
- mieszadła i świdry,
- przewody zasilające.
Oczywiście jest to bardzo orientacyjna lista. Wiele zależy od tego, czy chodzi np. o maszynę do lodów typu soft, czy frezer lub pasteryzator wykorzystywane przy produkcji klasycznych „gelato”.
Zapobiegnij konieczności naprawy maszyn do lodów
Dobrej jakości sprzęt gastronomiczny wytrzymuje duże obciążenia i nie zawodzi nawet przez długie lata. Oczywiście pod warunkiem, że Twoi pracownicy właściwie się z nim obchodzą.
Warto pamiętać m.in. o:
- codziennym czyszczeniu urządzenia – tak, aby nie doszło np. do zapchania podzespołów zaschniętą mieszanką,
- regularnym smarowaniu elementów, które tego wymagają – informacje o tym znajdziesz w instrukcji,
- pilnowaniu prawidłowego podłączenia do prądu – częstym problemem jest przerwany lub uszkodzony przewód zasilający. Uniknij takiego ryzyka, prowadząc go poza przestrzenią, w której porusza się pracownik,
- wykonywaniu okresowych przeglądów maszyn do lodów.
– Serwis maszyn do lodów warto wykonać przynajmniej raz w roku, przed rozpoczęciem sezonu. Pozwoli to wychwycić ewentualne drobne usterki i usunąć je zanim rozpocznie się duża sprzedaż – podpowiada ekspert MK KOMI. – Nie można również lekceważyć sygnałów świadczących o tym, że maszyna nie działa tak, jak trzeba. Reagując przy pierwszych objawach, np. spowolnieniu pracy mieszadeł czy delikatnym „stukaniu”, można uniknąć poważniejszych problemów. Serwisant najczęściej może usunąć taką drobną usterkę na miejscu: taniej i szybciej niż kiedy dojdzie do większej awarii – dodaje.
Serwis maszyn do lodów – czy jest potrzebny przy każdej usterce?
Zepsuła Ci się maszyna do lodów i zastanawiasz się, czy warto wezwać serwis? W zdecydowanej większości przypadków – jak najbardziej tak. Ten sprzęt gastronomiczny jest dość specyficzny. Dlatego nawet jeżeli masz jakąś wiedzę techniczną czy elektroniczną, może być ona niewystarczająca do dokonania naprawy frezera czy szokownika. Dlatego lepiej skorzystać z usług profesjonalnego serwisu – specjaliści zazwyczaj dojeżdżają na miejsce i wykonują prace w lokalu, bez zabierania sprzętu. W ten sposób można więc szybko przywrócić sprzęt do pełnej funkcjonalności.
Wniosek? Jeżeli Coś dzieje się nie tak z Twoją maszyną do lodów – skontaktuj się telefonicznie z punktem serwisowym. Jeśli będzie to możliwe, eksperci podpowiedzą w czasie rozmowy, co możesz zrobić samodzielnie, oraz przybędą na miejsce w krótkim czasie. Zadbają o to, aby Twój sprzęt odzyskał pełną sprawność.