Jak wspierać dzieci w nauce czytania?
Wychowanie dziecka to bardzo ważne zadanie dla każdego rodzica. Dziecko należy przede wszystkim kochać i dbać o to, aby miało zapewnione godne warunki do życia. Pamiętajmy jednak o tym, że niezwykle istotne jest również to, aby wspierać je i pomagać mu w realizacji pasji i zainteresowań. Ogromne znaczenie ma także zapewnienie dziecku odpowiedniej pomocy w nauce. Jedną z podstawowych umiejętności, która to ma istotny wpływ na dalszą edukację dzieci jest umiejętność płynnego czytania ze zrozumieniem. Jak zatem wpierać dziecko w nauce czytania? Jakie podstawowe etapy nauki czytania wyróżniamy?
Spis treści
W jaki sposób warto zacząć naukę czytania u dzieci?
Każdy rodzic, który chce pomóc dziecku w nauce czytania powinien zdawać sobie sprawę z tego, że o wiele lepsze postępy w nauce czytania będzie miało to dziecko, które osiągnęło już gotowość czytelniczą. Dziecko do czytania należy zachęcać, a nie zmuszać. Dobrze byłoby, aby na samym początku nauka czytania dla dzieci miała formę zabawy. Rozwiązaniem, które chętnie stosuje wiele osób jest wspólne czytanie już od najmłodszych lat. Wspólne czytanie jest nie tylko znakomitą rozrywką, ale również doskonale wzmacnia więzi między maluszkiem a opiekunem i bardzo pozytywnie wpływa na wypracowywanie nawyku czytania u dziecka. Dzięki temu u naszej pociechy możemy rozbudzić prawdziwą czytelniczą pasje i zachęcić ją do nauki czytania. Kiedy nasze dziecko będzie wykazywało zainteresowanie nauką samodzielnego czytania warto pomóc mu w realizacji tego zadania wykorzystując do tego celu odpowiednie narzędzia. Mowa tu o książkach wspierających naukę czytania takich jak chociażby „Elementarz współczesny” czy seria książeczek wydawnictwa Egmont „Czytam sobie”. Dlaczego dobrze jest sięgać po takie pozycje? Tego typu książki opracowane są przez specjalistów z dziedziny edukacji wczesnoszkolnej, uwzględniają potrzeby i możliwości dzieci w zakresie czytania. Dzięki nim dzieci odkrywają prawdziwą radość z efektywnej nauki kolejnych liter. Nauka czytania z takimi książkami jest dla malucha naprawdę przyjemna.
Nauka czytania etapami – w jakiej kolejności warto uczyć dziecko czytać?
Niezwykle istotne jest to, aby dzieci uczyły się czytać w sposób usystematyzowany z uwzględnieniem kolejnych etapów nauki. Naukę czytania dobrzej jest zacząć od poznania samogłosek ustnych, po ich opanowaniu warto przejść do tworzenia sylab ze spółgłoskami, które będziemy wprowadzać stopniowo. Dzięki temu po pewnym czasie nasze dziecko będzie mogło z poznanych sylab zacząć czytać pierwsze proste słowa takie jak np. „tama”, „mapa”. Kolejnym już bardziej zaawansowanym etapem jest nauka czytania sylab zamkniętych oraz nowostworzonych pseudowyrazów. Za przedostatni etap nauki czytania uznaje się zaś czytanie dwuznaków, nowych sylab otwartych i zamkniętych. Samodzielne czytanie specjalnie przygotowanych dla dziecka tekstów zawierających krótkie i proste zdania to zaś już ostatnia prosta w drodze do opanowania tak ważnej umiejętności, jaką jest bez wątpienia umiejętność czytania.