Inwestycja w zabawki edukacyjne – inwestycją w wszechstronny rozwój dziecka
Wybór zabawek dla dzieci jest duży, a wybór tej odpowiedniej nie jest rzeczą prostą. Każdy rodzic, przed dokonaniem zakupu zabawki, chciałby dokonać idealnego wyboru, kupić dziecku taką, która równocześnie się mu podoba, ale też jest bezpieczna i posiada pewne walory edukacyjne. Dzięki właściwemu wyborowi dziecko będzie miało doskonałą zabawę, pozna lepiej świat i czegoś się nauczy, co z pewnością przyda się w późniejszym życiu. Przy wyborze zabawki dla dziecka należy wziąć pod uwagę przedział wiekowy określony przez producenta. Należy również dokładnie sprawdzić, czy jest ona bezpieczna dla dziecka w określonym wieku.
Spis treści
Pierwsza zabawka edukacyjna
Zabawki dla niemowląt cieszą się w ostatnich latach coraz większą popularnością. Dają one wiele możliwości, przede wszystkim dzięki nim maluch mile spędza czas, cieszy się, ma ciekawą zabawę i czegoś się nauczy. Dla dziecka, które ma niespełna rok, najciekawsze są zabawki kolorowe, które wzbudzają w nim chęć zabawy i rozrywki. Przykładem takiej zabawki jest interaktywna mata BeBo przeznaczona dla maluchów od 9 miesiąca życia do trzech lat. Można się na niej bawić, zarówno wtedy, kiedy dziecko jeszcze raczkuje, siedzi. Jej zaletą jest to, że jest podświetlana i wydobywają się z niej miłe dla cha dźwięki, co wzbudza zainteresowanie dziecka, przykuwa jego uwagę. Taka mata zachęca niemowlęta do poruszania się, a nieco starszym maluchom pomoże nauczyć się liter, liczb, kolorów i pierwszych podstawowych pojęć. Mata wyposażona jest w cztery kolorowe pola. Na niebieskim dziecko uczy się alfabetu, na czerwonym pierwszych liczb od 1 do 10, na zielonym tańca, a na żółtym poznaje różne kształty. Interaktywna mata stanowi dla malucha pierwszy parkiet, na którym uczy się poruszać w rytm muzyki przy przyjemnych dźwiękach i piosenkach, które zachęcają do ruchu. Dzięki tej zabawce dziecko mobilizuje się do aktywności ruchowej. Istotne jest również to, że zabawka została wykonana z materiałów, które są bezpieczne i delikatne w kontakcie ze skórą malucha.
Mniej czy więcej zabawek edukacyjnych w pokoju dziecka?
W przeszłości panowała opinia, że więcej zabawek w pokoju dziecięcym, to lepsze rozwiązanie, niż mniej. Jak się z czasem okazało, to rozwiązanie nie jest korzystne. Przynosi bowiem odwrotny skutek. Dziecko jest rozkojarzone, nie może się skupić, poddane jest na działanie zbyt wielu bodźców. Trudno się mu skupić na jednym przedmiocie i dokonać wyboru zabawki, z którą chciałoby spędzić więcej czasu.
Nowoczesny trend w wychowaniu i edukacji zmierza do tego, że optymalnym rozwiązaniem dla malucha będzie posiadanie nawet jednej zabawki, ale takiej, która daje wiele możliwości, jest wielofunkcyjna, pozwala nauczyć się wielu rzeczy. Taka zabawka ma zapewnić dziecku i rozrywkę i sprawić, żeby się czegoś nauczyło: pierwszych liter, cyfr, kolorów, dźwięków, słów. W tej formie wiedza o świecie lepiej się przyswaja, utrwala i sprawia maluchowi dużo frajdy, a o to przecież chodzi.
Dlaczego warto kupować zabawki edukacyjne i inwestować w nie?
Głównym celem zabawek edukacyjnych jest nauka poprzez zabawę. Dziecko staje się kreatywne, w trakcie zabawy poznaje świat i uczy się rozwijać swoje umiejętności. Dla takiego malucha zabawa jest najlepszym sposobem na wszechstronny rozwój w pierwszym okresie życia. Specjaliści zajmujący się rozwojem dziecka zgodni są co do tego, że zabawki edukacyjne mają istotny wpływ na zdrowy rozwój naszej pociechy. Z badań wynika, że zabawki tego typu wpływają na rozwój w dziecku umiejętności: językowych i logicznego myślenia, matematycznych, społecznych, muzycznych, ruchowych i innych. Dziecko zaspokaja dzięki nim naturalną ciekawość świata, rozwija nowe zdolności, uczy się pierwszych nazw, liter, liczenia, kształtów, rozwija motorykę, zręczność, świadomość przestrzenną, wyobraźnie, aktywność ruchową. Zabawki edukacyjne działają na wszystkie zmysły dziecka: słuch, wzrok i dotyk.
Korzyści, jakich dostarcza zakup i używanie takich zabawek, są wszechstronne, a znaczenie ich dla rozwoju dziecka w obecnych czasach – ogromne.
Agness says:
My jak się bawimy z naszą Tosią, to widzimy, że niektóre zabawki edukacyjne sprawiają jej trudność i woli się bawić innymi. Ale to chyba ta trudność zmusza jej mózg do wysiłku i bardzo szybko się rozwija.