W jaki sposób można ogrzewać dom? – pompa ciepła
Koszty ogrzewania powietrza i wody czasami mogą nam mocno dokuczać. Im większa powierzchnia domu to, tym większa moc grzewcza będzie nam potrzebna do ogrzewania powietrza oraz generowania ciepłej wody użytkowej. Większość z nas posiada system grzewczy oparty o paliwo stałe lub olej opałowy.
W okresie grzewczym zapotrzebowanie budynku w ciepło znacznie rośnie i dlatego warto wybierać systemy wydajne, ale przy tym tanie w użytku. Takie możliwości dają nam pompy ciepła powietrze woda.
Spis treści
Powietrzna pompa ciepła do ogrzewania pomieszczeń – jak działa?
W pompach ciepła chodzi przede wszystkim o pozyskiwanie ciepła z zewnątrz. Powietrze zewnętrzne często jest bogate w ciepło, które trzeba tylko odpowiednio wykorzystać. Nawet przy niższych temperaturach za oknem jest możliwość pozyskania ciepła z użyciem wymiennika.
Obecność pomp ciepła do ogrzewania budynku czy wody również będzie generowała zwiększone zużycie energii elektrycznej. Jednak podczas pracy pompy ciepła do ogrzania domu i wody użytkowej koszty ogrzewania spadają mimo zużywania prądu. W zimie zużycie prądu może być większe, ponieważ pompy mogą dodatkowo uruchamiać grzałkę wspomagającą ogrzewanie domu.
Włączając powietrzną pompę ciepła do naszego systemu grzewczego doprowadzimy do generowania sporych oszczędności. Sama pompa ciepła do ogrzewania domu zużywa prądu naprawdę bardzo mało. Koszt prądu w taryfie dziennej jest z reguły wyższy niż w nocy więc warto wziąć to pod uwagę przy ustalaniu harmonogramu ogrzania budynku z użyciem pradu,
Warto przed całą inwestycją zwrócić uwagę na współczynnik COP. Pompy ciepła posiadają na sobie oznaczenie dotyczące tego parametru. Coefficient of Performance, czyli COP dotyczy stosunku uzyskanego efektu w postaci ciepła wygenerowanego do ilości energii elektrycznej potrzebnej do zasilenia urządzenia grzewczego.
Sama pompa ciepła jest świetnym rozwiązaniem, ale doskonale też współpracuje z innymi źródłami ciepła i systemami grzewczymi dolnego źródła. Wówczas ogrzewanie budynku może być jeszcze bardziej efektywne.
Z pompą ciepła współpracować może kocioł kondensacyjny lub możemy dodatkowo podłączyć wentylację mechaniczną. Inwestując w ogrzewanie dom pompą ciepła wyeliminujemy, chociażby problem, jakim jest składowanie paliwa do zastosowania w c.o i c.w.u.
Ogrzewanie pompą ciepła – skuteczność i oszczędność
Do ogrzewania domu i wody z użyciem pompy wykorzystywany będzie kolektor poziomy lub pionowy. Zarówno jeden jak i drugi jest określany mianem wymiennika gruntowego. Jest on podłączany pod układ grzewczy i może być także skorelowany z ogrzewaniem podłogowym.
Wówczas temperatura powietrza w całym domu może być podnoszona dzięki systemowi grzewczemu z dolnym źródłem ciepła co przełoży się na niskie koszty nagrzewania. Ogrzewanie podłogowe pozwoli na równomierne rozprowadzenie ciepła.
Dobra pompa ciepła typu powietrze-powietrze jest również często wybieranym rozwiązaniem gdy mamy do czynienia z dużą powierzchnią budynku. Ten rodzaj pomp przeznaczony jest do podnoszenia temperatury powietrza i ciepłą wodę będziemy musieli wygenerować inaczej.
Dofinansowanie zmniejszy koszty inwestycji w pompy ciepła
Właściciel domu pragnący zainwestować w pompy może liczyć na dofinansowanie w ramach programu Czyste powietrze. O dofinansowanie starać się może zarówno właściciel nowego domu jak i ten, kto posiada starszą nieruchomość.
Przed całą inwestycją warto przeprowadzić audyt energetyczny. Często wykonuje go firma instalująca pompy ciepła, która pomoże nam przy formalnościach oraz w sprawie produktów potrzebnych do stworzenia całej instalacji. Wiele firm poleca pompy Galmet sp.