Postarzanie mebli, czyli sposób na nadanie im głębi oraz charakteru
Każdy z nas chce co jakiś czas dodać świeżości w swoim domu, w pomieszczeniach, w których przebywa. Nie każdego jednak stać wciąż na nowe meble. Jednak, jak się okazuje, nie trzeba kupować wcale nowych mebli, by skutecznie odświeżyć salon czy sypialnię. Wystarczy nieco popracować z meblami, które ma się już na stanie. Czasem potrzebny jest jedynie zabieg ich postarzenia. To w zupełności zmieni ich postrzeganie, a ponadto zmieni także wygląd naszego domu.
Spis treści
Jakie meble najlepiej postarzać?
Wiele osób pyta, jakie i jak postarzać meble? Tak naprawdę można śmiało powiedzieć, że istnieje wiele mebli, które śmiało można nieco odmienić korzystając z dość prostych sposobów. Z pewnością zabiegom powinny być poddawane meble z litego drewna. Najkorzystniej z brzozy, sosny, dębu czy buku. Z pewnością znacznie lepiej podczas postarzania będą się zachowywać meble wiekowe z drewna sosnowego. Drewniane meble obecnie są bowiem nieco rzadziej spotykane – ogromna liczba ludzi decyduje się na meble wykonane z płyt laminowanych, które niewiele mają wspólnego z tradycyjnym drewnem.
Postarzanie drewna może odbywać się na wiele sposobów, Często ludzie decydują się na szczotkowanie drewna z pomocą drucianej szczotki, postarzanie drewna z użyciem białej farby czy też patynowanie. Każda metoda da nieco inne efekty, jednak tak naprawdę wszystkie mogą zadowolić właścicieli.
Postarzanie drewna – bielenie
Postarzanie drewna przy pomocy bielenia to fantastyczny sposób, który pasuje idealnie do wnętrz urządzanych w zgodzie z ideą shabby chic. Do postarzania drewna tą metodą niezbędna jest biała farba. Uzyskanie efektu starego drewna w tym przypadku nie jest wcale trudne. Wystarczy pokryć mebel białą farbą, a następnie wykonać specjalne przecierki, by dotrzeć do poprzedniej powłoki.
Jeśli chodzi o bielenie struktury drewna, warto wpierw wybrany mebel przemyć ciepłą wodą najlepiej z płynem do mycia naczyń, a następnie całą powierzchnię mebla zmatowić papierem ściernym. Zanim zdecydujemy się na malowanie, musimy uważnie pozbyć się maksymalnej grubości lakieru, ponieważ zazwyczaj na drewnianych meblach jest go całkiem dużo, przez co może to zepsuć cały efekt. Kolejnym krokiem jest właśnie naniesienie białej warstwy farby. Można pozostać przy jednej lub skusić się na dwie, w zależności od krycia. W sytuacji, kiedy chcemy dodatkowo zabezpieczyć mebel przed uszkodzeniem powłoki, warto pomalować całość akrylowym lakierem półmatowym albo z połyskiem.
Postarzanie drewna metodą przecierania to jedna z najczęściej wybieranych metod, która tak naprawdę może opierać się na różnych kolorach, nie tylko białym. Pomalowaną powierzchnię na miły, pastelowy odcień wystarczy przetrzeć, by uzyskać efekt starego drewna. Kwestią jest, by dostać się do powierzchni o naturalnym odcieniu drewna.
Jak postarzyć drewno? Patynowanie
Kolejną ciekawą metodą jest patynowanie drewna. Efektem jest nadanie im cech dawności poprzez przecieranie mebli. Najczęściej w kwestii patynowania osoby decydują się na metodę transparentnych warstw. W tym przypadku chodzi o nałożenie na mebel podkładu, a następnie warstwy, która składa się z białego wosku do drewna. Wszystko to musi odbywać się w zgodzie z kierunkiem słojów. Na sam wierzch nakłada się bezbarwny wosk, kóry ostatecznie zabezpieczy całą powierzchnię.
Niezależnie od tego, czy chcesz szczotkowane drewno, czy zdecydujesz się na postarzanie drewna octem – każdy sposób jest dobry, a przy okazji znacznie tańszy, aniżeli kupowanie całkowicie nowych mebli w celu zmiany otoczenia.