Podstawowe informacje na temat odnawiania mebli – niezbędny poradnik tapicera
Odnawianie mebli to doskonały sposób na zachowanie rodzinnych pamiątek, odświeżenie i zmienienie wyglądu wnętrz, a także okazja do zarobku. Warto pochylić się nad fotelami czy sofami, które lata świetności mają już za sobą i zaoferować im drugie życie. Jak? O tym dowiesz się z naszego poradnika dla tapicera amatora.
Zanim przystąpisz do renowacji starych mebli musisz ustalić, jaki efekt chcesz uzyskać i z jakim materiałem masz do czynienia. Inaczej potraktujesz stary kredens, który ma zachować naturalną strukturę drewna, a inaczej krzesło, które na nogach, oparciu i podłokietnikach ma uszkodzone elementy czy odpryski z farby. W przypadku konstrukcji drewnianych dostępnych jest kilka opcji odnowienia – poprzez szlifowanie, malowanie, woskowanie, lakierowanie, politurowanie. Techniki można łączyć w zależności od skali zniszczeń oraz efektu, jaki chcesz osiągnąć. Do przeprowadzenia poszczególnych czynności potrzebujesz jednak niezawodnych narzędzi, tkanin i akcesoriów tapicerskich.
Spis treści
Zachowanie charakteru mebla czy jego zmiana?
Zniszczone meble możesz odnowić, zachowując ich pierwotny styl oraz wygląd. W tym celu dobrze jest podeprzeć się zdjęciami produktu, wykonanymi w czasach jego świetności lub zainspirować się designem charakterystycznym dla danej epoki.
Drugą opcją jest redesign, czyli przeprojektowanie mebla, aby odpowiadał współczesnym standardom. Na tym etapie możesz zmienić niemal wszystko, począwszy od koloru konstrukcji, przez styl materiału obiciowego aż po sposób wykończenia (lakier, mat).
Odnawianie mebli pokrytych okleiną i drewnem
Drewno i okleina to najpopularniejsze materiały, z których powstają meble. Laminaty mają śliską strukturę, dlatego przed ponownym pomalowaniem powinny zostać zmatowione. Zrobisz to, korzystając z elementów szlifierskich, np. papieru ściernego.
Odpowiednie przygotowanie powierzchni jest ważne także przy renowacji konstrukcji wykonanych z drewna. Dziury należy zaszpachlować, a nierówności wygładzić szlifierką, ewentualne pozostałości po starej farbie usunąć preparatem chemicznym lub skrobakiem. Kolejnym krokiem jest ich pomalowanie, woskowanie, lakierowanie lub politurowanie. Pamiętaj, aby do wnętrz takich jak kuchni czy łazienka, gdzie panuje wilgoć i wysokie temperatury wybierać odpowiednie farby.
Oczywiście należy pamiętać o wymianie tapicerki. W meblach wypoczynkowych zniszczeniu bardzo często ulegają siedziska. Tapicerka wyciera się, a wypełnienie zbija i odkształca. Ratunkiem dla niego jest wymiana sprężyn, pianki lub kulki silikonowej, a następnie po uformowaniu obszycie nowym materiałem – ekoskórą, szenilem, welwetem, pluszem lub plecionką.