Dom i ogród

Płyty trapezowe i ich zastosowanie jako pokrycie dachowe

Płyty PCV, a właściwie PVC lub PCW, to popularny materiał budowlany i wykończeniowy. Lekkość, trwałość i łatwość montażu szybko została doceniona przez specjalistów w branży oraz inwestorów. W tym wpisie omówimy bliżej jeden z rodzajów płyt z PCW twardego, jakim są płyty trapezowe. Czym się charakteryzują i kiedy warto zastosować je jako pokrycia dachowe?

Płyty PCV – zalety w zadaszeniach

Tworzywa sztuczne nie zawsze są pierwszym wyborem, jeśli chodzi o zadaszenia. Na budynkach takich jak domy jednorodzinne spotkamy raczej dachówki ceramiczne lub blachę. Zupełnie inaczej sprawa wygląda jednak w przypadku takich, głównie miejskich  konstrukcji jak np. wiaty przystankowe czy tarasy. Od pokrycia dachowego oczekuje się w takich sytuacjach zarówno dobrego znoszenia niekorzystnych warunków atmosferycznych, jak i nierzadko dobrej przepuszczalności światła. W właśnie przypadkach nieocenione okazują się płyty PCV. Są one bowiem tanie (co może mieć naprawdę duże znaczenie przy inwestycjach np. z budżetu gminy), mają długą żywotność, a dodatkowo w podstawowej wersji są przezroczyste i bezbarwne (co nie wyklucza możliwości nabycia wariantów w kolorze). Doświetlają wnętrze, a jednocześnie są lżejsze i odporniejsze na uszkodzenia niż szkło. Czołowi producenci płyty PCV zapewniają nawet do 10 lat gwarancji wytrzymałości na warunki atmosferyczne, śmiało można więc czynić inwestycje długoterminowe.

Płyty trapezowe – zasady montażu

Co do zasady montaż płyt trapezowych jest bardzo prosty i nie wymaga specjalistycznych narzędzi. Wiele osób widzi to jako kolejną zaletę, która skłania ich do wyboru tego produktu. Jeśli jednak płyty trapezowe mają służyć przez dłuższy czas i spełniać prawidłowo swoje funkcje, przy ich montażu warto pamiętać o kilku zasadach. Spadek dachu powinien wynosić co najmniej 6%, a jeszcze lepiej, jeśli wartość ta wynosi powyżej 10%. Zapewnia to samozmywalność wodą deszczową. Jeśli temperatura powietrza wynosi poniżej 5 st. C, lepiej odłóżmy montaż na czas bardziej sprzyjających warunków pogodowych. Miejmy też na uwadze, by układać płyty w kierunku odwrotnym do najczęściej wiejącego wiatru. Płyty można przecinać piłką do metalu, a przy montażu używać tulejek dystansowych z tworzywa sztucznego. Ważne, by otwory montażowe były wiercone, nigdy zaś przebijane. Zakup płyt ze sprawdzonego źródła, a także przestrzeganie zasad prawidłowego montażu gwarantuje, że pokrycie dachowe przez wiele lat nie ulegnie zniszczeniu i nie będzie sprawiało kłopotów podczas użytkowania.

Redakcja InfoMax

InfoMax to ludzie z pasją. Naszym codziennym zadaniem jest dostarczanie wiadomości i ciekawostek na różne tematy. W InfoMax uzyskasz informacje na interesujące Cię tematy, niezależnie od tego, czy szukasz informacji o dziecku, pracy, modzie czy zdrowiu.

Powiązane posty

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *