Klimatyzacja, rekuperacja różnice i możliwości
Polacy coraz częściej decydują się na instalację klimatyzatorów w swoich mieszkaniach, sklepach i lokalach. Rekuperatory również zyskują na popularności, ale nie są tym samym, co klimatyzatory. Jakie są różnice pomiędzy tymi dwoma systemami i jakie zalety, wady oraz możliwości mają te rozwiązania?
Spis treści
Czym jest klimatyzacja?
System klimatyzacji służy do chłodzenia powietrza i obniżania temperatury w zamkniętej przestrzeni. Jego działanie jest dość proste. Powietrze zostaje chłodzone, ale w prostym klimatyzatorze nie zostaje wymienione, więc oddychamy cały czas tym samym powietrzem. Z tego powodu zalecana jest instalacja wydajnej wentylacji mechanicznej w klimatyzowanych pomieszczeniach, aby dostarczyć do pomieszczenia nieco świeżego powietrza. Klimatyzacja jest często montowana w biurach, domach czy w sklepach. Obecnie jest jeden z popularnych systemów montowanych w domu.
Co to jest rekuperacja?
Rekuperacja jest systemem odpowiadającym za zrównoważoną wentylację powietrza nawiewanego i wywiewanego z odzyskiem ciepła. Zastosowanie tego systemu zapewnia komfort cieplny w pomieszczeniu przez cały rok. Mechanizm rekuperacji umożliwia wentylację i odzysk energii z powietrza. W rezultacie świeże powietrze jest dostarczane do klimatyzowanego lub ogrzewanego pomieszczenia, bez strat energii, która byłaby uwalniana do atmosfery podczas zastosowania konwencjonalnej wentylacji mechanicznej.
Czym różni się klimatyzacja i rekuperacja?
Pomimo tego, że główną funkcją obu urządzeń jest utrzymanie przyjemnego powietrza w mieszkaniu, biurze lub innego rodzaju zamkniętej przestrzeni, klimatyzatora nie należy mylić z rekuperatorem. Klimatyzator ma za zadanie chłodzić powietrze, a rekuperator jednocześnie je wymieniać i odzyskiwać ciepło. Rekuperator współgra najlepiej z klimatyzacją i inteligentnym ogrzewaniem; W taki sposób możliwe jest uzyskanie znacznej oszczędności energii, która jest odpowiedzialna za poziom komfortu cieplnego w pomieszczeniach.
Rekuperacja wykorzystuje energię do ogrzania chłodnego i zimnego powietrza. Świeże powietrze doprowadzane jest z zewnątrz przez specjalnie przeznaczony do tego otwór. W zależności od warunków jakie panują na zewnątrz powietrze dostarczane do budynku zostaje ogrzane lub schłodzone, dzięki czemu zachowane zostaje optymalne stężenie tlenu i wilgotności.
Klimatyzacja czy rekuperacja – co wybrać?
Jeżeli przeanalizujemy i porównamy działanie rekuperacji i klimatyzacji możemy dojść do wniosku, że tylko rekuperacja jest w stanie zagwarantować efektywną, a co za tym idzie, korzystną dla zdrowia cyrkulację powietrza. Klimatyzacja jest w stanie jedynie poprawić jego parametry i mimo coraz skuteczniejszych filtrów nie zawsze jest w stanie usunąć wszystkie zanieczyszczenia i alergeny z powietrza oraz zapewnić odpowiednie stężenie tlenu. Najbardziej efektywnym rozwiązaniem będzie wykorzystanie klimatyzacji jako uzupełnienia systemu wentylacji z odzyskiem ciepła. Warto jednak wiedzieć, że nowoczesne systemy rekuperacji posiadają bardzo wydajne funkcje chłodzenia powietrza i klienci coraz chętniej decydują się to rozwiązanie, gdyż jest wygodniejsze i bardziej opłacalne.