Jak zmniejszyć rachunki za ogrzewanie domu?
Rachunki za ogrzewanie stanowią znaczącą część comiesięcznych opłat każdego gospodarstwa domowego. Ich wysokość poza wybraną taryfą i powierzchnią mieszkalną, zależna jest od konstrukcji domu, izolacji termicznej oraz ewentualnych usterek, jak i zastosowanych technologii, rodzaju urządzeń grzewczych i wykorzystywanego paliwa. Termomodernizacja i naprawienie defektów może znacząco zminimalizować koszty energetyczne i wpłynąć pozytywnie na komfort eksploatacji budynku.
Spis treści
Przeprowadzenie audytu energetycznego budynku
Pierwszym punktem w celu zmniejszenia zapotrzebowania na energię do ogrzania mieszkania, powinien być audyt energetyczny budynku. Profesjonalne procedury mają na celu kompleksową ocenę zużycia energii oraz identyfikację obszarów, które powodują straty ciepła. Dzięki temu można wprowadzić zmiany, przeprowadzić potrzebne naprawy oraz wprowadzić usprawnienia, by obniżyć koszty eksploatacji i poprawić warunki mieszkalne. Fachowcy sprawdzają ściany, stropy oraz dach, wszystkie instalacje, wentylację, klimatyzację, szczelność okien oraz drzwi i proponują wprowadzenie najkorzystniejszych rozwiązań, również tych wykorzystujących odnawialne źródła energii.
Nadzór i kontrola wykonania izolacji termicznej
Kontrola docieplenia budynku jest sposobem na to, by nie dopuścić do nawarstwiania się problemów i uniknąć usterek. Podczas prac związanych z izolacją termiczną, mogą zostać użyte słabej jakości materiały, przez niewłaściwe łączenie płyt powstają mostki termiczne, przez które ucieka ciepło. Nadzór i kontrola termowizyjna zarówno prac przeprowadzanych podczas budowy domu, jak i w czasie lub po wprowadzeniu modernizacji, pozwala na wyegzekwowanie naprawy ewentualnych nieprawidłowości lub zwrot pieniędzy od nierzetelnych wykonawców. Dobrze wykonana izolacja termiczna pozwala uniknąć problemów z wychłodzeniem pomieszczeń oraz z powstawaniem grzybów na ścianach.
Osoby, które planują kupić nieruchomość lub rozpoczynają budowę, powinny również zainteresować się tematem, który obejmuje zapotrzebowanie energetyczne domu.
Korzystanie z termostatu
Jednym ze sposobów na to, żeby zmniejszyć opłaty za ogrzewanie, jest także korzystanie z termostatów. Dzięki nim można regulować temperaturę, ustawiać wyższą w pomieszczeniach, w których się przebywa i programować mniejsze zużycie energii w czasie, gdy jest się poza domem. Utrzymanie komfortowej, optymalnej temperatury w dzień i w nocy, pozwala na znaczne oszczędności. Tego typu rozwiązanie warto zastosować, gdy już zadba się o odpowiednie docieplenie budynku i wyeliminowanie wszelkich usterek, które uwidocznią badania energetyczne.
Modernizacja systemu grzewczego
Wymiana urządzeń grzewczych i instalacji na nowocześniejsze i bardziej efektywne to sposób, by oszczędzać energię i stosować rozwiązania bardziej przyjazne środowisku. Również ważna jest regularna konserwacja i dokonywanie przeglądów systemów grzewczych. Przeprowadzając termomodernizację domu, warto wymienić stary piec lub kocioł na nowy sprzęt, który jest energooszczędny i optymalnie dopasowany do poprawionych warunków. Coraz popularniejszym rozwiązaniem staje się montowaniem pomp cieplnych lub kotłów kondensacyjnych. Nowoczesne urządzenia poza tym, że wpływają na obniżenie rachunków za ogrzewanie, zapewniają także większy komfort i bezpieczeństwo użytkowania.
Uszczelnienie okien i drzwi
Nieszczelne okna i drzwi mogą powodować straty ciepła na poziomie nawet 20-30%. Wpływ na to ma jakość materiałów, wady konstrukcyjne oraz sposób osadzenia w przegrodach, czy też nieprawidłowa regulacja. Badanie termowizyjne pomoże dokładnie ocenić jakość stolarki okiennej i drzwiowej, by naprawić usterki – o ile istnieje taka możliwość, lub wymienić okna i drzwi na nowe.
Wszystkie wyżej wymienione strategie mogą przyczynić się do poprawy warunków mieszkaniowych i obniżenia rachunków za energię. Działania sprzyjające energooszczędności, nie tylko wpływają pozytywnie na finanse, komfort cieplny, ale też przez zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych, przyczyniają się do ochrony środowiska naturalnego.