Dom i ogród

Jak prawidłowo wykonać fundament?

Fundament to element domu, którego zadaniem jest przekazywanie obciążeń konstrukcji budynku na podłoże. Jest gwarantem równomiernego osiadania, zapobiega pękaniu ścian i stabilizuje całą konstrukcję. Do jego wykonania wykorzystuje się głównie beton i stal żebrowaną, która zapewnia odpowiednią sztywność i poprawia właściwości betonu. Fundament jest podziemną częścią budynku, która zabezpiecza go przed kapilarnym podciąganiem wilgoci. Aby jednak spełnił tę funkcję, należy wykonać odpowiednią hydroizolację.

Wykonanie fundamentu rozpoczynamy od wykopu

Niezależnie od tego, na jaki rodzaj fundamentów się zdecydujemy, wykop jest pierwszym etapem, który należy wykonać, by rozpocząć budowę domu. Odpowiednie wytyczenie miejsca ścian fundamentowych jest kluczowe do prawidłowego wykonania tego etapu.

Jego głębokość należy dostosować do zaleceń projektanta adaptującego budynek do warunków gruntowych. To właśnie projektant na podstawie badań geologicznych, wielkości domu czy jakości podłoża określa głębokość posadowienia ław fundamentowych.

Szerokość zależna jest od konkretnego projektu, ale wpływ na nią ma również wybór sposobu wykonania ław. W przypadku wylewania ich bezpośrednio do gruntu (co często ma miejsce na ziemiach gliniastych), przy pomocy koparki wykonywane są wąskie wykopy, które umożliwiają wsunięcie zbrojenia i wylanie betonu bezpośrednio do środka.

W przypadku, gdy decydujemy się na szalowanie fundamentów lub płytę fundamentową wykop wykonywany jest pod całą szerokością fundamentów.

Wznoszenie ścian fundamentowych

Odpowiednio zbrojona i zaizolowana papą termozgrzewalną ława fundamentowa będzie w stanie idealnie przenosić obciążenie z wyższych części budynku do gruntu. Kolejnym krokiem jest wykonanie ścian fundamentowych, które można zrobić na dwa sposoby.

Pierwszym z nich jest murowanie ścian z bloczków betonowych. Do ich łączenia wykorzystuje się zaprawę cementowo-wapienną. Ścianę taką zakańcza zbrojona belka zwana wieńcem, który ma połączenie z ławą fundamentową, a jego zadaniem jest stabilizacja całego fundamentu i pomoc w równomiernym przenoszeniu obciążeń.

Drugim sposobem wykonania ścian fundamentowych jest ich szalowanie i wylewanie betonu bezpośrednio do szalunków, które po jego związaniu są usuwane. Do prac wykorzystuje się beton klasy B-20. Całość prac wykonywana musi być bez przerw. Beton należy zagęścić za pomocą specjalistycznego wibratora, który poprawi jego wytrzymałość i zwiększy twardość.

Hydroizolacja fundamentów

Aby fundamenty oprócz przekazywania obciążeń całej konstrukcji do gruntu zapobiegały kapilarnemu podciąganiu wilgoci, należy je odpowiednio zaizolować. Z pomocą przychodzą gotowe mieszanki bitumiczne, zaprawy mineralne oraz papy termozgrzewalne (fundamentowe). Ich odpowiednie ułożenie zapewnia całkowitą szczelność.

Hydroizolacja układana jest zarówno na ławie fundamentowej, jak i bezpośrednio na górnym wieńcu (tzw. izolacja pozioma). W celu zapobiegania przemakania ścian fundamentowych stosuje się hydroizolację pionową, która nanoszona jest pędzlem lub pacą.

Tak przygotowane fundamenty ocieplane są specjalnym styropianem lub styrodurem ekstrudowanym(XPS), który zapobiega nadmiernemu uciekaniu ciepła z wnętrza budynku do ziemi.

Po wzniesieniu ścianek fundamentowych i wykonaniu izolacji można je zasypać piaskiem i przystąpić do wylewania betonu, czyli tzw. ślepej wylewki.

 

Redakcja InfoMax

InfoMax to ludzie z pasją. Naszym codziennym zadaniem jest dostarczanie wiadomości i ciekawostek na różne tematy. W InfoMax uzyskasz informacje na interesujące Cię tematy, niezależnie od tego, czy szukasz informacji o dziecku, pracy, modzie czy zdrowiu.

Powiązane posty

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *