Fugi do płytek: co warto wiedzieć przed zakupem?
Gdy urządzamy łazienkę czy kuchnię, skupiamy się na doborze płytek, mebli, armatury, urządzeń, akcesoriów. To wszystko jest bardzo istotne, ponieważ musi nie tylko do siebie pasować, ale również wyróżniać się jakością i funkcjonalnością. W końcu będzie nam służyć przez lata! Tak samo jest w przypadku elementu, który często pomijamy i traktujemy po macoszemu. Chodzi oczywiście o fugi do płytek. Również one powinny być odpowiednio dobrane! Co warto wiedzieć przed zakupem?
Fugi do płytek mogą poprawić, ale też zepsuć efekt wizualny położonych płytek. Co więcej, mają także wpływ na właściwości użytkowe danego pomieszczenia. Dlatego tak ważne jest, by dokonać świadomego wyboru.
Spis treści
1. Jaki rodzaj fugi wybrać?
Fuga to termin znany chyba każdemu, chociaż używa się go przede wszystkim w branży budowlanej. Jest to określenie spoiny pomiędzy płytkami podłogowymi lub ściennymi. Odpowiedni wybór fugi ma znaczenie z paru powodów. Pierwszym z nich są względy estetyczne – fuga wpływa na wygląd pomieszczenia, dopełnia całość i pełni rolę dekoracyjną. Jednak jest również druga, równie ważna funkcja. Fugi do płytek to ogrom funkcji użytkowych. Jakich?
Fugi do płytek chronią powierzchnię przed działaniem wilgoci, ograniczają powstawanie pleśni oraz grzybów i zapobiegają przedostawaniu się brudu oraz kurzu w szczeliny między kafelkami. Ale skąd wiedzieć jaki rodzaj fugi wybrać, by dobrze pełniły swoją funkcję?
Na rynku znajduje się bogata oferta fug od różnych producentów. By dokonać właściwego wyboru, należy wziąć przede wszystkim pod uwagę w jakich warunkach fuga będzie użytkowana.
Wyróżniamy kilka rodzajów fug. A są to:
- Fugi cementowe – wykorzystuje się je do spoinowania wszelkiego typu płytek ceramicznych, nadają się także na ściany i podłogi kuchni i łazienek, przy wypełnianiu do szczelin o szerokości do 15 mm
- Fugi cementowe elastyczne – nowoczesna wersja fug cementowych. Są trwalsze i mają szersze spektrum zastosowania. Polecane są zarówno na ściany, jak i podłogi, wewnątrz i na zewnątrz budynków, nie tylko prywatnych
- Fugi akrylowe – są gotowe do użycia i nie wymagają rozrobienia z wodą. Kupuje się je w wiaderkach i stosuje na szczeliny o szerokości 1-10 mm. Można je stosować również na powierzchniach narażonych na odkształcenia
- Fugi epoksydowe – stosowane do spoinowania płytek ceramicznych i kamiennych, polecane do spoinowania dużych powierzchni szczególnie narażonych na zniszczenia (mechaniczne lub chemiczne, np. agresywne chemikalia)
- Fugi silikonowe oraz akrylowe sprzedawane w kartuszach – stosuje się je na szczeliny szerokości 5-30 mm. Kartusze to specjalne opakowania
Poszczególne rodzaje fugi do płytek dostępne są tutaj: https://www.castorama.pl/produkty/wykonczenie/plytki-scienne-podlogowe-i-elewacyjne/akcesoria-do-plytek-podlogowych/fugi.html.
2. Jak dobrać kolor fugi?
Kolor fugi ma bardzo duże znaczenie. Sęk w tym, że o tm jak duże, niestety często przekonujemy się, gdy dokonamy niewłaściwego wyboru.
Decydując się na konkretny kolor fugi, musimy dopasować ją do pomieszczenia oraz płytki – jej rodzaju i wielkości. Dzięki fudze możemy zarówno podkreślić kolorystykę płytki, jak i ją stonować.
Gdy dokonujemy wyboru koloru fugi, kierujmy się kilkoma zasadami. Przede wszystkim zwróćmy uwagę na to, by kolory się nie gryzły. Reszta zależy od efektu, jaki chcielibyśmy osiągnąć. Jeżeli chcemy, by fuga zlewała się z płytką, wybierzmy tę o kolorze zbliżonym do któregoś z kolorów występujących na powierzchni płytki. W innym wypadku postawmy na fugę w kolorze kontrastującym z barwą płytki (biel do czerni itd.).
3. Jak obliczyć potrzebną ilość fugi?
Gdy wybierzemy, jak ma wyglądać odpowiadająca nam fuga, pozostaje kwesta ilości produktu. Na ilość potrzebnej fugi wpływa kilka czynników. Są to m.in.: rodzaj powierzchni, wysokość płytki, wielkość płytki, a także rodzaj fugi.
Warto mieć świadomość, iż w zależności od tych czynników, różnica może być nawet dwukrotna. Możemy sobie pomóc wykorzystując internetowy kalkulator zużycia fug, jednak uzyskane dane będą jedynie orientacyjne.
4. Na co jeszcze zwrócić uwagę przed zakupem fugi?
Gdy wybraliśmy już rodzaj i kolor fugi, a także w przybliżeniu znamy niezbędną nam ilość produktu, na co jeszcze warto zwrócić uwagę przed zakupem?
Przede wszystkim zorientujmy się, jaka szerokość fugi będzie najlepsza. W przypadku najpopularniejszych formatów płytek sprawdzi się fuga o szerokości 2 mm lub szersza. Natomiast na balkonach i tarasach powinna wynosić minimum 4 mm.
Wybierając fugę pamiętajmy również, że to detale często stanowią o całokształcie. Właśnie tak jest w tym przypadku. Funkcjonalność idzie w parze z estetyką, a zwrócenie uwagi na szczegóły gwarantuje nam, że będziemy w pełni usatysfakcjonowani z efektu końcowego. Dlatego nie zapominajmy o elementach, które teoretycznie grają rolę drugoplanową.
Ostatnią, ale nie mniej ważną rzeczą, jest jakość wybranej spoiny.