Folia refleksyjna – dlaczego warto ją wybrać?
Uprawa roślin w szklarniach i namiotach wymaga stworzenia optymalnych warunków do ich rozwoju. Należy pamiętać o tym, że poszczególne gatunki, występujące naturalnie w różnych klimatach, posiadają odmienne zapotrzebowanie na światło. Na polskich plantacjach często trudno jest o dostęp do słonecznego blasku o odpowiedniej barwie i przez właściwą ilość godzin w ciągu doby. Oprócz specjalnych lamp do naświetlania, które generują dodatkowe koszty, warto zastanowić się nad wyborem folii refleksyjnej. Co warto wiedzieć na ten temat?
Jak działa taka folia?
W tej kategorii odnaleźć można przedmioty pełniące kilka różnych funkcji. Decydując się na ich wybór, należy dopasować odpowiednie elementy do aktualnego zapotrzebowania. Folia refleksyjna ma za zadanie zadbać o to, aby do roślin docierała taka ilość światła, jakiej potrzebują w danej fazie rozwoju. Dzięki specyficznemu materiałowi wykonania, folie z tej kategorii przechwytują promieniowanie i odbijają je tak, aby jak najwięcej światła pozostawało w hali. Choć nie zawsze będą w stanie zastąpić odpowiednie lampy, mogą w znacznym stopniu zredukować konieczność ich używania i wiążące się z tym koszty. Poszczególne rodzaje folii refleksyjnej mogą posiadać różne powłoki i składać się z odmiennej ilości warstw. Odnaleźć można między innymi modele srebrne, białe, lustrzane i wielowarstwowe. Na co należy zwrócić uwagę, aby wybrać najlepszy produkt do swojej szklarni?
Jak wybrać odpowiednią?
Poszukując akcesorium do swoich upraw należy przede wszystkim upewnić się, że folie oferowane przez danych producentów są nietoksyczne. Aspekt ten będzie miał wpływ nie tylko na bezpieczeństwo osób spożywających plony, ale też pracujących przy ich uprawie. Folia refleksyjna wykonana z przyjaznych materiałów może okazać się bardzo dobrym wyborem. Ponadto, warto zwrócić uwagę na wytrzymałość danych produktów oraz ich odporność na rozerwanie. Wpłynie to bezpośrednio na żywotność danego elementu. Jak dopasować rodzaj folii do zapotrzebowania?
Planując zakup określonego modelu, należy upewnić się, jakie dokładnie funkcje pełni. Dobra folia refleksyjna musi być światłoszczelna, dzięki czemu przechwycone promieniowanie nie będzie ulegało stratom. Zależnie od zapotrzebowania, warto dowiedzieć się, czy dane akcesorium pochłania promieniowanie cieplne. To szczególnie istotne w przypadku upraw całorocznych. Ważne będą wówczas również właściwości termoizolacyjne. Odpowiednio dobrana folia może w znacznym stopniu wpłynąć na jakość plonów i zredukować zużycie energii.