Dobry producent profili PCV – jak go wybrać i na które parametry profili zwrócić uwagę?
Produkcja profili PCV wymaga nie tylko zaplecza technicznego – maszyn, dzięki którym będzie możliwa – lecz także doświadczenia i kontroli jakości na każdym etapie. Dlaczego to takie ważne? Ponieważ te kwestie wpływają na izolacyjność, trwałość oraz na inne parametry okien i drzwi. Tych nie da się jednak ocenić, jeśli nie wie się, na co zwrócić uwagę. Które cechy profili PCV są szczególnie istotne?
Każdy producent profili PCV do systemów okiennych i drzwiowych staje przed wyzwaniem – musi stworzyć produkty, które spełnią normy, będą wytrzymałe, a często jednocześnie innowacyjne. Rosnące oczekiwania klientów powodują, że profile PCV do drzwi i okien muszą zapewniać jak najwyższe współczynniki przenikania ciepła oraz izolacji akustycznej przy zachowaniu walorów estetycznych. Tylko co to znaczy w tym przypadku?
Spis treści
Współczynniki przenikania ciepła
Współczynnik przenikania ciepła oznacza się skrótem Uf – litera „f” pochodzi od angielskiego „frame”, czyli rama. Określa izolacyjność cieplną, to znaczy pokazuje, jakie będą straty ciepła przy stałej różnicy temperatur wynoszącej 1 Kelwin między wnętrzem budynku a jego otoczeniem.
Co ważne, im niższy parametr, tym cieplejszy profil. Profile PCV do okien mają zazwyczaj od 1 do 1,6 Uf, ale na rynku są dostępne również takie poniżej 0,9 Uf. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań m.in. firma GEALAN (https://www.gealan.de/pl/) w swoich produktach osiąga wynik zbliżony do 0,88 Uf.
Współczynnik izolacji akustycznej
Równie istotny jest współczynnik izolacji akustycznej, bo przekłada się na stopień wygłuszenia okna. Oznacza się go literami Rw. Z punktu widzenia klienta najlepiej, żeby był jak najwyższy, zwłaszcza w domach, które zlokalizowane są w pobliżu ruchliwych dróg albo popularnych placów. Standardowo izolacja akustyczna waha się od 30 do 48 dB.
Wymiary i wygląd
Te dwa wymienione parametry są najważniejsze, ale to nie znaczy, że wygląd okien nie ma znaczenia. Ma, bo wpływa na estetykę budynku. Od ręki można kupić elementy o standardowych wymiarach, ale prawie każdy producent profili PCV do okien jest w stanie wykonać na zamówienie np. profile umożliwiające budowę szklanej ściany. Niektórzy oferują także te w nietypowych kształtach.
Zazwyczaj za tradycyjne uznaje się białe ramy, jednak w związku z zainteresowaniem klientów wiele firm wprowadziło profile w czarnych, brązowych, szarych, a nawet niebieskich i zielonych odcieniach. Można zatem bez problemu znaleźć takie, które spełnią oczekiwania kupującego.
Jak wybrać producenta profili PCV?
Czym wobec tego należy się kierować przy wyborze producenta? Producent profili PCV do drzwi i okien powinien oferować rozwiązania o jak najniższym współczynniku przenikania ciepła, jak najwyższym współczynniku izolacji akustycznej, w różnych wymiarach i kolorach.
Poza tym, jeśli szuka się innowacji, warto zwrócić uwagę na systemy wentylacji okiennej z odzyskiem ciepła – te mogą być zintegrowane, a nawet sterowane zdalnie przez sieć WLAN – oraz na ochronę antywłamaniową.
Ostateczną decyzję najlepiej podjąć po przeanalizowaniu doświadczenia i dotychczasowych projektów przedsiębiorstwa, któremu chce się zaufać.