Dom i ogród Hobby

Diorama – sposób na wyeksponowanie twoich modeli

Każdy prawdziwy amator modelarstwa z czasem dochodzi do tego momentu, w którym stawianie skończonych pojazdów „po prostu na półce” staje się niewystarczające. Właśnie wtedy przychodzi czas na stworzenie swojej pierwszej dioramy. Co to takiego? Jak ją zbudować i jakich elementów użyć? Zaraz wszystko ci wyjaśnimy.

Czym jest diorama?

Diorama to swego rodzaju obraz przestrzenny, makieta mająca imitować wykonany w konkretnej skali fragment terenu. Wystarczy jedno spojrzenie na taką konstrukcję, aby ożywić wyobraźnie patrzącego. Ich zadaniem jest uatrakcyjnienie prezentacji twoich modeli oraz dodanie realistyczności ich otoczeniu. Możemy wyróżnić wiele rodzajów dioram, m.in.:

  • militarne – możesz kojarzyć je zwłaszcza z makietami odwzorowującymi pola bitew z okresu II wojny światowej. Na podstawie takich makiet umieszcza się pojazdy bojowe, żołnierzy, poligony oraz budynki związane z szeroko pojętą wojskowością
  • lotnicze – w tej grupie znajdą się zarówno makiety przedstawiające lotniska i hangary, jak i odwzorowane miejsca wypadków lotniczych
  • samochodowe – do tej grupy należą wszelkiego rodzaju tory wyścigowe oraz scenki miejskie z różnych okresów, które mają za zadanie wyeksponować modele samochodów
  • kolejowe – chyba każdy z nas marzył o takiej w dzieciństwie. Dioramy kolejowe to nic innego, jak makiety kolejek elektrycznych wraz z wszystkim, co otacza trasę ich przejazdu

5 porad jak skonstruować dioramę

Na rynku znajdziesz wiele zestawów z gotowymi elementami dioramy. Jeśli jednak chcesz puścić wodze fantazji i spróbować swoich sił w zbudowaniu dioramy od podstaw, mamy dla ciebie kilka przydatnych wskazówek.

  1. Zacznij od ustalenia, na jakim efekcie ci zależy i z jakich materiałów będziesz korzystać.
  2. Pamiętaj, że najważniejszym elementem dioramy jest jej podstawa. Możesz wykonać ją z płyty pilśniowej lub sklejki – grunt, żeby materiał był sztywny i solidny, ponieważ to na nim będziesz budował całą scenerię twojej makiety.
  3. Styrodur, styropian, modelina, masa papierowa, masa solna, gąbka florystyczna, drewno, gips – to tylko niektóre z produktów, które możesz wykorzystać do stworzenia podłoża swojej dioramy. Zastanów się, który z nich najlepiej sprawdzi się w danym przypadku. Weź pod uwagę twój projekt oraz to, jaki efekt będziesz chciał osiągnąć.
  4. Górki, pagórki, drogi i koleiny już gotowe? W takim razie pora nadać tym kształtom trochę realistyczności. W tym celu doskonale sprawdzi się papier ścierny (jako imitacja asfaltu), sztuczne trawy, miniaturowe kamienie, piasek czy żwir. Wszystkie te elementy przytwierdzaj do podłoża za pomocą kleju, tak aby wraz z upływem czasu pozostały na wskazanym miejscu.
  5. Na koniec warto zadbać o tło – zwłaszcza jeśli twoja diorama będzie stała np. Na regale, a więc będzie się na nią patrzeć od frontu. Jeśli cała makieta jest już kompletna, zastanów się nad ścianką, która będzie naśladować fragment nieba pasujący do stworzonej sceny. Dodanie tego elementu pogłębi trójwymiarowość dioramy oraz jeszcze bardziej zwiększy realistyczność odwzorowanej lokalizacji.

Tworzenie własnej dioramy to zajęcie czasochłonne, jednak warte poświęconych mu chwil. Spróbuj zbudować pierwszą makietę własnej roboty, a z pewnością zapragniesz zrobić kolejne dla wszystkich swoich modeli.

Zobacz więcej na: www.mojehobby.pl

Redakcja InfoMax

InfoMax to ludzie z pasją. Naszym codziennym zadaniem jest dostarczanie wiadomości i ciekawostek na różne tematy. W InfoMax uzyskasz informacje na interesujące Cię tematy, niezależnie od tego, czy szukasz informacji o dziecku, pracy, modzie czy zdrowiu.

Powiązane posty

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *