Dom i ogród

Czy warto montować pompę ciepła w zimie?

Wiele osób, planując montaż pompy ciepła, zastanawia się, czy istnieją przeciwwskazania do wykonania tego typu prac w zimie. W naszym artykule postaramy się odpowiedzieć na to pytanie. Omówimy również najważniejsze czynniki, które mogą skłaniać inwestorów do instalacji takiego systemu w chłodniejszych porach roku.

Czym jest pompa ciepła?

Pompa ciepła to układ, który pobiera energię z otoczenia (powietrza, wody lub ziemi) i przekształca w sposób umożliwiający wykorzystanie jej do ogrzewania domu. Osoby zainteresowane zasadami funkcjonowania takich systemów zachęcamy do odwiedzenia witryny, która opisuje, jak działają gruntowe pompy ciepła, prowadzonej przez jednego z ich dystrybutorów.

Dla naszych dalszych rozważań istotna jest budowa źródła dolnego takiego właśnie układu. Jednym z najważniejszych jego elementów są umieszczone w ziemi kolektory. W przypadku pomp wodnych konieczne jest natomiast wykonanie dwóch studni (czerpnej i zrzutowej). Montaż tych typów pomp jest więc utrudniony wówczas, gdy ziemia jest zamarznięta.

Dlaczego inwestorzy decydują się na montaż pompy ciepła w zimie?

Istnieją jednak czynniki, które — pomimo wspomnianych trudności — skłaniają inwestorów do montażu pompy ciepła w zimie. Jednym z nich są kwestie związane z możliwością pozyskania dotacji. Zagadnień tych nie będziemy tu omawiać — szczegółowo opisano je na stronie https://sevro.pl/dofinansowanie-do-pomp-ciepla/, prezentującej również wymogi, dotyczące sposobu wydatkowania środków. W niektórych programach jednym z nich jest oddanie inwestycji do użytku w określonym terminie. Wymusza to niekiedy prowadzenie robót zimą. Taka organizacja prac bywa też po prostu korzystna dla inwestora, na przykład ze względu na:

  • większą dostępność ekip instalacyjnych;
  • możliwość natychmiastowego wypróbowania systemu.

Rozwiązanie to wybierają też często właściciele domów, które dopiero są wznoszone — dzięki zainstalowaniu pompy ciepła w zimie mogą oni przyspieszyć termin oddania budynku do użytku.

Montaż pompy ciepła w zimie

Montaż pompy ciepła w zimie — na co uważać?

Jak już wspomniano, montaż pompy ciepła w zimie wiąże się z pewnymi utrudnieniami. Najmniejszą ich ilość napotkają osoby, które zdecydują się na instalację systemu pobierającego energię cieplną z powietrza — jedyną istotną przeszkodą mogą być w tym wypadku warunki pogodowe w czasie pierwszego uruchomienia. Szczególne znaczenie ma temperatura na zewnątrz: jeżeli będzie ona znacznie niższa niż ta, którą ma źródło górne (np. woda w instalacji grzewczej), system może mieć problem z osiągnięciem zakładanej wydajności, a nawet zasygnalizować błąd (dotyczy to zwłaszcza układów, które nie są wspomagane grzałkami elektrycznymi).

Z kolei przy montażu pomp gruntowych i wodnych kłopotliwe może być przeprowadzenie prac ziemnych i wykonanie odwiertów — jeżeli gleba będzie zamarznięta, konieczne stanie się użycie specjalistycznego sprzętu (na szczęście dysponują nim praktycznie wszystkie ekipy, które wykonują takie instalacje).

Czy warto zamontować pompę ciepła w zimie?

Odpowiedź na tak postawione pytanie nie może być jednoznaczna — wiele zależy od sytuacji konkretnego inwestora. Zdecydowanie warto wykonać montaż pompy zimą wówczas, gdy w innym wypadku grozi nam utrata dotacji. Może być on również sposobem na przyspieszenie prac przy budowie domu. Oczywiście należy pamiętać, że roboty, prowadzone o tej porze roku, wiążą się z pewnymi utrudnieniami. Biorąc jednak pod uwagę fakt, że problemy te da się łatwo wyeliminować, należy uznać, że montaż pompy ciepła zimą jest opcją wartą rozważenia.

Redakcja InfoMax

InfoMax to ludzie z pasją. Naszym codziennym zadaniem jest dostarczanie wiadomości i ciekawostek na różne tematy. W InfoMax uzyskasz informacje na interesujące Cię tematy, niezależnie od tego, czy szukasz informacji o dziecku, pracy, modzie czy zdrowiu.

Powiązane posty

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *