Rynek wynajmu biur w Warszawie – przegląd i perspektywy
Warszawa to jedno z najszybciej rozwijających się miast w Europie. Wraz z jego dynamicznym rozwojem, rynek wynajmu biur w Warszawie również zyskuje na znaczeniu i rośnie w tempie przekraczającym średnią europejską. W tym artykule przyjrzymy się bliżej temu rynkowi i zastanowimy się nad perspektywami na przyszłość.
Spis treści
Stabilny rynek wynajmu biur w Warszawie
Warszawa należy do największych centrów biznesowych w Europie Środkowo-Wschodniej, gdzie swoje biura mają zarówno międzynarodowe korporacje, jak i lokalne firmy.
Na koniec marca 2023 roku w stolicy mieliśmy prawie 6,3 mln m2 nowoczesnej powierzchni biurowej, a w budowie było następne 230 tys. m2 (wg danych z raportu kwartalnego PINK).
Rynek biur do wynajęcia już w ubiegłym roku wrócił tu do poziomu sprzed pandemii. Zwiększył się popyt na powierzchnie biurowe, a współczynnik pustostanów zaczął spadać. W ciągu trzech pierwszych miesięcy bieżącego roku popyt na biura wyniósł ok. 160 tys. m2. Najpopularniejszymi lokalizacjami były Centrum i Centralny Obszar Biznesu. To tu powstały najnowsze biurowce, ukończone w ubiegłym roku, takie jak:
- Varso Tower – najwyższy wieżowiec w UE,
- SKYSAWA,
- Forest Tower.
Co nowego czeka stołeczny rynek biurowy w 2023
Do końca 2023 roku ma powstać kolejne 68 tys. m2 powierzchni biurowych.
Wśród budynków, które już są w budowie, lub rozpoczęcie prac zostało zaplanowane na ten rok, można wymienić, chociażby:
- The Bridge (Ghelamco) przy ul.Grzybowskiej na Woli,
- Chopin Tower (Ghelamco), ul. Grzybowska,
- Sobieski Tower (Ghelamco) przy placu Zawiszy,
- Liberty Tower (AT Capital Group) przy skrzyżowaniu ul. Grzybowskiej i Żelaznej,
- Towarowa 22 (Echo Investment) pomiędzy ul. Towarową, Pańską i Miedzianą,
- Upper One (STRABAG Real Estate), który ma stanąć w miejsce wyburzanego Artium International przy zbiegu al. Jana Pawła II i ul. Grzybowskiej.
Ceny wynajmu biur w Warszawie
Warszawa to miasto o wysokim koszcie życia, a ceny wynajmu biur nie są wyjątkiem. Z uwagi na duże zapotrzebowanie na powierzchnie biurowe, ceny wynajmu są stosunkowo wysokie w porównaniu z innymi miastami w Polsce. Według raportów rynkowych średnia cena za metr kwadratowy wynajmowanej powierzchni biurowej w Warszawie wynosi około 20-25 euro miesięcznie w dzielnicach centralnych. W lokalizacjach bardziej oddalonych od Centrum ok. 13-15 euro.
W najbliższych miesiącach głównym problemem rynku najmu powierzchni biurowych będą podwyżki eksploatacyjne związane przede wszystkim z kryzysem energetycznym oraz rekordowym poziomem inflacji. Wg ekspertów rynku mogą one sięgnąć nawet kilkudziesięciu procent w skali roku.
Trendy na rynku wynajmu biur w Warszawie
Istnieje kilka trendów, które wpływają na rozwój rynku biur do wynajęcia w Warszawie.
Jednym z nich jest rosnące zainteresowanie powierzchniami elastycznymi, które cieszą się coraz większą popularnością. W najbliższym czasie w stolicy mają zostać otwarte 4 nowe biura coworkingowe zlokalizowane w biurowcach: Skyliner, Lixa, Warsaw Unit i Willanów Office Park. Ich łączna powierzchnia ma wynieść ponad 14,5 tys. m2 [1].
Wzrasta także zainteresowanie projektami typu mixed-use. Ma to oczywiście związek z coraz bardziej ograniczoną przestrzenią w mieście, ale także z rozwijającymi się koncepcjami miast 15-minutowych.
Obecnie w stolicy jest ok. 12 inwestycji tego typu, a obecnie w trakcie budowy są kolejne:
- Bohema,
- Drucianka,
- Port Praski.
Rośnie także zainteresowanie zielonymi budynkami biurowymi, które charakteryzują wysokim poziomem energooszczędności, są niskoemisyjne i przyjazne ludziom oraz otoczeniu. Ma to związek, m.in. z aspektami raportowania ESG.
[1] Dane Savillis z raportu Office market in Warsaw I Q2023.