Praca

BHP w pracy fizycznej – wszystko, co warto wiedzieć na temat odzieży ochronnej

Bezpieczeństwo i higiena pracy, znane też skrótowo jako BHP, jest dziedziną zajmującą się kształtowaniem nieszkodliwych dla zdrowia warunków pracy. To także zbiór zasad, których przestrzeganie powinno zapewnić osobom działającym zawodowo sanitarne oraz bezpieczne środowisko do wykonywania swoich obowiązków. Dobrym przykładem tego rodzaju norm jest konieczność noszenia odzieży ochronnej przez pracowników fizycznych. To typ ubioru, w który osoba zatrudniona ma zostać zaopatrzona przez pracodawcę przed przystąpieniem do wykonywania zadań zawodowych, co wynika z obowiązujących w Polsce przepisów.

Czy istnieją kategorie odzieży ochronnej?

Każda branża musi mieć sprecyzowane normy BHP i stopień ochrony, który mają spełniać ubrania robocze. Wyróżniamy trzy klasy odzieży ochronnej – im wyższa określająca ją rzymska cyfra, tym większe zabezpieczenie przed szkodliwymi warunkami środowiskowymi. Do kategorii I zaliczamy stroje z materiałów trudnopalnych, kwasoodpornych, osłaniające przed działaniem czynników zewnętrznych (m.in. atmosferycznych), zabrudzeniem oraz uszkodzeniami mechanicznymi. W II znajduje się odzież robocza zabezpieczająca przed wszelkimi substancjami chemicznymi, narażeniem na iskry czy opiłki, przecięciem, a także uniformy ostrzegawcze. III to profesjonalne ubrania ochraniające przed skrajnymi temperaturami, ogniem, a nawet promieniowaniem.

Najważniejsze różnice między odzieżą ochronną i roboczą

Odzież robocza to pracowniczy uniform, który ma za zadanie przede wszystkim chronić ciało (czasem również prywatny strój) zatrudnionej osoby przed zabrudzeniem. Ponadto nie może ona utrudniać wykonywania obowiązków służbowych, a więc kluczowe jest tu zapewnienie wygody i swobody ruchu. Dobrym przykładem mogą być ubrania robocze Leber&Hollman. Z kolei odzież ochronna, poza wymienionymi wyżej cechami, musi też koniecznie zabezpieczać swojego użytkownika przed negatywnymi czynnikami środowiskowymi. Uniform tego rodzaju może zawierać dodatkowe elementy, takie jak okulary, rękawice czy kask ochronny BHP, w celu zapewnienia pełniejszej ochrony przed uszkodzeniem ciała.

Czy ubrania termoaktywne można zaliczyć do odzieży ochronnej?

Zadaniem bielizny termoaktywnej jest głównie zapobieganie nadmiernemu wychłodzeniu lub przegrzaniu organizmu. Innymi słowy, oznacza to, że można ją zakwalifikować do I kategorii odzieży ochronnej. Używanie tego rodzaju ubrań zaleca się osobom pracującym m.in. przy robotach drogowych czy kontroli ruchu samochodowego, lotniczego albo w portach wodnych, szczególnie w sezonie jesienno-zimowym.

Coraz częstsze jest stosowanie kominiarek termoaktywnych w takich branżach jak budownictwo. Nie tylko zapewniają one ochronę przed nadmiernym poceniem się, ale też ograniczają kontakt skóry głowy oraz włosów ze szkodliwymi pyłami. Dobry przykład to kominiarka Brubeck, przeznaczona do pracy w nieprzyjaznych warunkach.

Odzież ochronna i robocza, w tym termoaktywna, stosowana w środowisku zawodowym, musi cechować się wysoką jakością, jak również estetyką wykonania, by poza funkcjonalnością zapewniać także profesjonalny, spójny wygląd pracowników firmy.

Redakcja InfoMax

InfoMax to ludzie z pasją. Naszym codziennym zadaniem jest dostarczanie wiadomości i ciekawostek na różne tematy. W InfoMax uzyskasz informacje na interesujące Cię tematy, niezależnie od tego, czy szukasz informacji o dziecku, pracy, modzie czy zdrowiu.

Powiązane posty

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *