Rower górski MTB, trekkingowy czy rower crossowy?
Każda wycieczka rowerowa dostarcza wrażeń. Wiele zależy jednak od Twoich umiejętności, terenu, pogody, a także sprzętu. Zobacz, jak wypada porównanie roweru crossowego, trekkingowego oraz górskiego MTB.
Od początku, gdy rowery górskie pojawiły się w Polsce, zdobyły nasze serca. W latach 90. nastąpił na nie prawdziwy boom. Mimo że w Europie króluję rowery miejskie, Polacy najczęściej wybierali MTB. Czy słusznie? Mają one wiele zalet, ale powoli popularność zyskują też rowery crossowe, które lepiej nadadzą się do użytku codziennego niż rowery MTB.
Rower górski MTB
Najpopularniejszy jest rower górski, idealny do jazdy na krótkich dystansach. Nie jest to rower przeznaczony do jazdy w górach, mimo że jego nazwa może na to wskazywać. Rowery górskie sprawdzą się m.in. na bezdrożach, pagórkach i przeszkodach. Wyróżnia je nieco drapieżny, sportowy charakter. Geometria jest inna niż w rowerach szosowych i miejskich.
Są to modele solidne i dość wytrzymałe, by dać sobie radę na różnych powierzchniach i zróżnicowanym terenie. Wiele z nich gwarantuje także dobrą amortyzację nierówności oraz duży zakres przełożeń, co wpływa na sprawność, wygodę i płynność jazdy. Rowery górskie są też dłuższe, dzięki czemu zachowują się stabilnie podczas stromych zjazdów.
Rower crossowy
Rower crossowy to świetna alternatywa dla roweru górskiego i miejskiego. Ich połączenie sprawiło, że powstała całkiem rozsądna hybryda. Okazują się zwykle lepszym rozwiązaniem dla większości rowerzystów amatorów niż rowery górskie, gdyż sprawdzają się jako rower rekreacyjny.
Rowery crossowe są wyposażone w 28-calowe koła. Jego zadaniem jest wygodnie i szybko dotrzeć do celu. Te modele często korzystają z grup osprzętu dedykowanego dla rowerów górskich MTB. Charakteryzuje je przede wszystkim uniwersalność. Zapewniają przy tym dużo wygodniejszą pozycję i więcej komfortu podczas podróży.
Rower trekkingowy (turystyczny)
Rower trekkingowy najlepiej sprawdzi się do pokonywania długich tras, głównie w sytuacji, gdy musisz zabrać ze sobą także spory bagaż. Jest to rower przeznaczony głównie do podróżowania i zwiedzania na rowerze, czyli do wycieczek, przejażdżek i wypraw na długich dystansach, głównie po drogach asfaltowych.
Zapewnia dużą wygodę, ma też wytrzymałą i solidnie wykonaną konstrukcję. Rower trekkingowy różni się od crossowego przede wszystkim dodatkowym wyposażeniem. Często posiada m.in. bagażnik, błotniki i lampkę, zwykle należy dodatkowo zamontować na nim torby. Na trekkingu jazda wielogodzinna przez wiele tygodni nie stanowi problemu.