Jak radzić sobie z brakiem ochoty na współżycie u mężczyzn?
Brak ochoty na miłosne igraszki w przypadku mężczyzn może mieć wiele przyczyn, czasami takich, których zupełnie nie bierzemy pod uwagę. Panowie borykający się z problemem trudności w osiąganiu i utrzymaniu wzwodu mogą zacząć unikać intymnych zbliżeń w obawie przed krępującą sytuacją, a to ma zdecydowanie niekorzystny wpływ na ich samopoczucie i samoocenę. Jak sobie z tym poradzić, tak by sypialnia znów kojarzyła się z radosnymi chwilami, nie tylko ze spaniem? Podpowiadamy!
Spis treści
Jakie mogą być powody braku ochoty na współżycie u mężczyzn?
Przyjęło się uważać, że mężczyźni mają ochotę na seks zawsze i niezależnie od wieku. Tymczasem, jak większość stereotypów, jest to teza zbyt ogólna. Są takie sytuacje, w których panowie nie tylko tracą ochotę na współżycie, ale pomimo najszczerszych chęci nie są w stanie się go podjąć. Popęd seksualny zależy od wielu czynników, zarówno psychologicznych, jak biologicznych i emocjonalnych [1]. Równie złożony jest mechanizm erekcji. Mają na niego wpływ: ogólna kondycja organizmu i stan zdrowia, nastawienie emocjonalne oraz stan psychiki. Do przyczyn braku ochoty na współżycie, a także problemów z jego satysfakcjonującym podjęciem zalicza się powszechne kłopoty dnia codziennego, będące udziałem wielu mężczyzn, a więc przemęczenie, przepracowanie i stres [2]. Nie bez wpływu (negatywnego) na potencję są też niezdrowa dieta i siedzący tryb życia. To główne czynniki przyczyniające się do rozwoju chorób takich jak cukrzyca, miażdżyca czy nadciśnienie, które wymieniane są wśród głównych przyczyn zaburzeń erekcji [3]. Dołącza do tego depresja, z którą boryka się coraz więcej osób i która w przypadku mężczyzn niekorzystnie wpływa na libido oraz zdolność do podejmowania współżycia seksualnego [4].
Jak zaradzić brakowi ochoty na seks u mężczyzny?
Remedium na brak ochoty na współżycie intymne zależy od przyczyny spadku libido. Czasami wystarczy urlop, odpoczynek od codziennych problemów i relaks. W innych przypadkach, zwłaszcza gdy problemy z erekcją powtarzają się, warto odwiedzić lekarza i wykonać pakiet badań kontrolnych. Z pewnością nie należy się tą sytuacją dodatkowo stresować i podejmować nierozsądnych prób jej zaradzenia lub – co gorsza – topić smutki w alkoholu. Napoje z procentami mają fatalny wpływ na męską potencję i zamiast poprawić zdolność do erekcji, obniżają ją. W przypadku sporadycznych problemów z osiągnięciem i utrzymaniem erekcji można wspomóc się środkami farmakologicznymi dostępnymi bez recepty. Dobrym wyborem są leki z sildenafilem, substancją czynną stosowaną w leczeniu zaburzeń erekcji, uznaną za bezpieczną i skuteczną we wspomaganiu wzwodu. Sildenafil przedłuża czas trwania erekcji i dodatkowo intensyfikuje doznawaną przyjemność [5]. Tabletki z sildenafilem Mensil i Mensil Max* zapewniają dyskrecję (nie trzeba popijać ich wodą), działają już po 12 minutach, a efekt utrzymuje się nawet przez 5 godzin [6].
Jak odzyskać radość z seksu – atmosfera w związku i w sypialni
Udane życie seksualne ma korzystny wpływ na nastrój, samoocenę i samopoczucie, dlatego warto o nie zawalczyć. Jeśli wcześniej pojawiały się problemy, dobrze jest stworzyć atmosferę sprzyjającą intymnym zbliżeniom. Chodzi zarówno o porozumienie pomiędzy partnerami, jak i wyrozumiałość i odpowiednią atmosferę w sypialni. To pole do kreatywności dla obojga partnerów.
—
Bibliografia:
1. Łukasz Müldner-Nieckowski, Zaburzenia pożądania, https://www.mp.pl/pacjent/seksuologia/zaburzenia-seksualne/u-kobiet/104465,zaburzenia-pozadania, data dostępu 11.04.2021.
2. Zygmunt Zdrojewicz, Rola stresu w problemach, zaburzeniach i preferencjach seksualnych, Seksuologia Polska 2006, tom 4, nr 2.
3. Michał Rabijewski, Zaburzenia erekcji – etiologia i leczenie, Przegląd Urologiczny 2006.
4. Zbigniew Lew-Starowicz, Diagnostyka różnicowa zaburzeń erekcji, Seksuologia Polska 2005, 3, 2, 60–63
5. Zbigniew Lew-Starowicz, Diagnostyka różnicowa zaburzeń erekcji, Seksuologia Polska 2005, 3, 2, 60–63.
6. Na podstawie Charakterystyk Produktów Leczniczych Mensil i Mensil Max.
* Mensil oraz Mensil Max zawierają substancję czynną – syldenafil, który należy do leków z grupy inhibitorów fosfodiesterazy typu 5 (PDE5). Lek działa poprzez wspomaganie rozkurczu naczyń krwionośnych w prąciu, zwiększając napływ krwi do prącia podczas podniecenia seksualnego. Syldenafil pomaga osiągnąć wzwód jedynie pod warunkiem uprzedniego pobudzenia seksualnego.
Leki Mensil i Mensil Max są stosowane w leczeniu zaburzeń wzwodu u dorosłych mężczyzn, definiowanych jako niemożność uzyskania lub utrzymania erekcji prącia wystarczającej do odbycia stosunku płciowego.
MENSIL, 25 mg, tabletki do rozgryzania i żucia. Skład: Jedna tabletka zawiera 25 mg syldenafilu w postaci cytrynianu.
MENSIL MAX, 50 mg, tabletki do rozgryzania i żucia. Skład: Jedna tabletka zawiera 50 mg syldenafilu w postaci cytrynianu.
Postać farmaceutyczna: Tabletki do rozgryzania i żucia. Wskazania do stosowania: Produkty lecznicze MENSIL i MENSIL MAX są wskazane do stosowania u dorosłych mężczyzn z zaburzeniami erekcji, czyli niezdolnością uzyskania lub utrzymania erekcji prącia wystarczającej do odbycia stosunku płciowego. W celu skutecznego działania produktów leczniczych Mensil i Mensil Max niezbędna jest stymulacja seksualna. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Ze względu na wpływ syldenafilu na przemiany metaboliczne, w których biorą udział tlenek azotu i cykliczny guanozynomonofosforan (cGMP), nasila on hipotensyjne działanie azotanów. Przeciwwskazane jest zatem równoczesne stosowanie syldenafilu z lekami uwalniającymi tlenek azotu (takimi jak azotyn amylu) lub azotanami w jakiejkolwiek postaci. Jednoczesne stosowanie inhibitorów PDE5, w tym syldenafilu, i leków pobudzających cyklazę guanylową, takich jak riocyguat, jest przeciwwskazane, ponieważ może prowadzić do objawowego niedociśnienia tętniczego. Produktów leczniczych przeznaczonych do leczenia zaburzeń erekcji, w tym syldenafilu nie należy stosować u mężczyzn, u których aktywność seksualna nie jest wskazana (np. pacjenci z ciężkimi schorzeniami układu sercowo-naczyniowego, takimi jak niestabilna dławica piersiowa lub ciężka niewydolność serca). Produkty lecznicze Mensil i Mensil Max są przeciwwskazane u pacjentów, którzy utracili wzrok w jednym oku w wyniku niezwiązanej z zapaleniem tętnic przedniej niedokrwiennej neuropatii nerwu wzrokowego (ang. non-arteric anterior ischemic optic neuropaty, NAION), niezależnie od tego, czy miało to związek, czy nie miało związku z wcześniejszą ekspozycją na inhibitor PDE5. Nie badano bezpieczeństwa stosowania syldenafilu w następujących grupach pacjentów: pacjentów z ciężką niewydolnością wątroby, hipotonią (ciśnienie krwi <90/50 mm Hg), po niedawno przebytym udarze lub zawale serca oraz ze stwierdzonymi dziedzicznymi zmianami degeneracyjnymi siatkówki, takimi jak retinitis pigmentosa (niewielka część tych pacjentów ma genetycznie uwarunkowane nieprawidłowości fosfodiesterazy siatkówki). Stosowanie syldenafilu u tych pacjentów jest przeciwwskazane. Podmiot odpowiedzialny: PRZEDSIĘBIORSTWO PRODUKCJI FARMACEUTYCZNEJ HASCO-LEK S.A. 51-131 Wrocław, ul. Żmigrodzka 242 E. Przed zastosowaniem należy zapoznać się z zatwierdzoną charakterystyką preparatu. Dalsze informacje dostępne na życzenie.
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.