Badania nieniszczące NDT – co warto wiedzieć?

Badania nieniszczące NDT mają szerokie zastosowanie w wielu sytuacjach. Okazuje się, że pozwalają zweryfikować stan istniejącej konstrukcji i dokonywać prognozy na bazie trwałości, oceny, jakości i bezpiecznego użytkowania. Ogromnym atutem badań NDT jest możliwość ustalania parametrów dokładnego opisu fizycznego materiału badanego, na każdym etapie produkcji. Czym cechują się badania nieniszczące NDT? Co warto o nich wiedzieć?
Spis treści
Badania nieniszczące NDT
Warto wiedzieć, że badania nieniszczące NDT wykorzystują różne metody, które nie mają wpływu na zdolności eksploatacyjne i wytrzymałościowe konstrukcji. Ważne jest to, że podczas badania próbki nie ulegają zniszczeniu i nie zmieniają swojej przydatności gotowego wyrobu. Przeciwnie sprawa wygląda w razie stosowania badań niszczących. Pamiętajmy o tym, że wymagania odnośnie jakości mogą być różnorodne, co zależy od przeznaczenia i fazy produktu. W takiej sytuacji stosuje się klasę oceny, adekwatną do wykonania i eksploatacji. W badaniach NDT wykorzystywany jest szeroki wachlarz fizycznych zjawisk. To wiąże się z dużą różnorodnością środków badawczych, analizowaniem wyników i metodami kontroli. Nic więc dziwnego, że specjalistyczne firmy tak chętnie wybierają badania nieniszczące NDT.
Najważniejsze zalety
W dzisiejszych czasach cały czas obserwujemy rozwój masowej produkcji i przemysłu. Trzeba zatem stosować różnorodne metody kontroli, które bez zniszczenia danego elementu dają informację o stanie mikrostruktury i makrostruktury wyrobów, materiałów, strukturze, jednorodności, konstrukcji, grubości ścianek wyrobów itp. Takie zadania z pewnością spełniają badania NDT. Stosowanie tych badań pozwala na zachowanie korzyści ekonomicznych oraz technicznych. W efekcie uzyskamy następujące efekty:
- jednorodne materiały,
- odpowiedni poziom niezawodności pracy materiałów,
- ocena wpływu zgodności na własności eksploatacyjne złączy,
- oszczędności w kosztach produkcji,
- unikanie przykrych awarii, które mogłyby spowodować dużo szkód,
- ułatwienie dobrania optymalnych parametrów przy opracowywaniu technologii wytwarzania w firmie.
Bardzo ważne jest kontrolowanie materiałów wyjściowych podczas ustalania racjonalnych warunków oceny na bazie badań NDT. Osoba wykonują badanie nieniszczące NDT czerpie informacje ze swojego doświadczenia i obserwacji skutków działania procesów obciążeń, które występują w trakcie pracy urządzeń, konstrukcji i wyrobów gotowych. Jak widać, badania nieniszczące NDT mogą dać wiele pożądanych rezultatów. Warto postawić na profesjonalne rozwiązania.